Eskişehir'de, Huriye Kara'nın katili için kadınlar ağırlaştırılmış müebbet istedi
15.8.2015
Çalışmak istediği için Eskişehir'de öldürülen Huriye Kara'nın davası bugün görüldü. 8 Eylül'e ertelenen dava sonrası Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu basın açıklaması yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir'de, çalıştığı için öldürülen Huriye Kara'nın davasının ardından basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan Ezgi Köksal şunları söyledi: Huriye Kara kardeşimiz 2014 Ekim ayında çalıştığı için kocası Halil Kara tarafından öldürüldü. Bizler Huriye’nin katili ağırlaştırılmış müebbet alana kadar bu davanın peşini bırakmayacağız.

Kadınlar yaşasın, kadın cinayetleri dursun diye bizim en temel talebimiz Özgecan Yasası olarak gündeme gelen kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasıdır. Platform olarak bu yasayı yıllardır talebimizdir ve Meclis’te sunduğumuz haliyle masada beklemektedir. Kadın cinayetlerinin durması için bu yasanın bir an önce kabul edilmesi gerekmektedir.

Bursa’da öldürülen Rabia Aydın kardeşimizin katili yakalansın

Özgecan Yasası çıkarılmadığı ve yasalar ile uygulamalar kendi hayatına dair kararlarını alan kadınların yanında yer almadığı için Rabia Aydın kardeşimiz Bursa yolunda kocası tarafından öldürülerek araçtan atıldı. Rabia Aydın kardeşimizin katili aradan bir hafta geçmesine rağmen yakalanmadı. Katilin bir an önce yakalanması için bir an önce ne gerekiyorsa yapılmasını talep ediyoruz. Rabia kardeşimiz ve ailesi yalnız değildir. Platform olarak katilin ağırlaştırılmış müebbet alması için Rabia Aydın’ın ailesiyle birlikte mücadele edeceğiz.

Bir kadın olarak susmadık, milyonlarca kadın haykırıyoruz

Bülent Arınç mecliste Nursel Aydoğan’a “bir kadın olarak sus” diye seslendi. Kadınların mecliste, toplumda susmadığını ve haklarını almak için mücadele ettiğini gören yetkililer kadınların hakları için yasalar ve düzenlemeler yapmak yerine susmalarını tembihler durumda. Ancak bizler bir kadın olarak susmadık ve binlerce kadın yürüyor, milyonlarca kadın haykırıyoruz, tüm yetkilileri uyarıyoruz: Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştıracağız ve kadınların öldürülmediği, tüm haklarıyla beraber yaşayabildiği güne kadar gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlayacağız. 

Huriye Kara’nın katiline ağırlaştırılmış müebbet

Huriye kardeşimizin katili Halil Kara’nın akıl sağlığı ile ilgili rapor duruşma kararı için beklenmekte ve dava 8 Eylül’e ertelendi. Bugün Halil Kara duruşmada “ben Huriye’yi boşuna öldürmedim” diyerek işlediği kadın cinayetini gerekçelendirmeye çalışmıştır. Kadın katillerine teşvik niteliğinde olan indirimler Huriye’nin katiline verilmemelidir. Bizler Platform olarak bugün Emine Baş’ın birlikte mücadele ettiğimiz ailesi Sabri Us ile birlikte Platform olarak Huriye’nin katiline indirim verdirmeyeceğimizi tekrar haykırıyoruz.

Ayrıca, açıklama yapan Emine Baş'ın babası Sabri Us : 'Buradan milletvekillerine sesleniyorum. Sizi bizler seçtik. Siz de kadınların  yaşaması  için bu yasayı  çıkartın.  Bu ülkede insanlar ölürken oturduğunuz  yerden oy peşinde koşmayın. Ölen herkes benim kardeşimdir. Meclis artık  kadın katillerine ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasını yasalaştırmalıdır.' dedi. 

 14.8.2015

Gülay Yedekçi kadın cinayetlerinin durdurulması için açıklama yaptı