Erken seçim yolda, 'Özgecan Yasası' tozlu raflarda
24.8.2015
‘Özgecan Yasası’nı Meclis’e taşıyan CHP’li Nazlıaka, “Kaçak Saray’dakinin padişah olma isteği nedeniyle erken seçime gidilerek zaman kaybediliyor, her dakika bir kadın ölüyor” dedi. Birgün'den Zeynep Yüncüler'in Aylin Nazlıaka ile ropörtajını sizlerle paylaşıyoruz.

Kadın cinayetlerine ilişkin davalarda geleneksel hale gelen iyi hal ve haksız tahrik indirimlerinin kaldırılması için 24. Dönem Meclisi’ne ilk önergeyi sunan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen Özgecan Aslan’nın adıyla, aynı kapsamdaki kanun teklifini Meclis’e yeniden sunmuştu. ‘Özgecan Yasası’nın üç yıldır Meclis’in raflarından bekletilmesine ilişkin konuşan Nazlıaka artık sabrın kalmadığını yasanın bir an önce çıkması gerektiğini ifade etti.

'Her dakika cinayet'

Nazlıaka, “AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddet sarmalı giderek artıyor. Tüm bunlar olurken her dakika yeni bir kadınımız öldürülürken, sayaç işlerken Kaçak Saray'dakinin padişah olma isteği nedeniyle erken seçime gidilerek zaman kaybediliyor ve kadınlar öldürülmeye, şiddet görmeye devam ediyor” dedi.

Hapseden yasalar

Üç yıldır mecliste bekleyen ‘Özgecan Yasası’nın üzerinden birçok kanun teklifinin geçtiğini belirten Nazlıaka, “Bu üç yıllık süreçte, çıkartılan yasalar içeriğine bakıldığında daha çok kadını eve bağlayacak nitelikte olan ve kadının özgürlük alanını genişletiyormuş gibi gösteren, fakat aslında geleneksel rollerin içine hapseden yasalar bir bir geçti” diye konuştu.

'Sığınmacı kadınlar da var'

‘Özgecan Yasası’ yanı sıra sığınmacı kadınların oy kullanabilmesine yönelik bir kanun teklifini Meclis'e sunduğunu ifade eden Nazlıaka şöyle devam etti: “Sığınmacı kadınların oy kullanması için sunduğum teklifi savunurken de ‘geç bunları geç’ gibi şeyler söylüyorlardı. Aslına bakarsan aynı tutumları ‘Özgecan Yasası’ için de geçerli. Çünkü neden, ortada kadın var! Onlar kadını bir özne değil, nesne olarak görüyor. Onun için de kadınlara verilmiş olan her hakkı israf olarak görüyorlar.”

"ÖZGECAN YASASINI KAZANACAĞIZ"

Geçen hafta birçok kentte binlerce kadın, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısı ile, iyi hal ve tahrik indirimlerinin kaldırılması, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet verilmesi taleplerini yinelemek için sokağa çıktı. Dün akşam 19.00’da Tünel Meydanı’nda buluşma çağrısı yapan kadınlar, kadın cinayetlerinin artarak devam ettiği bir dönemde ‘Özgecan Yasası’nın Meclis’te bekletilmesine karşı çıkmak için destek çağrısı yaptı. #Yaşamhakkımıziçin etiketiyle sosyal medyada da örgütlenen kadınlar, AKP iktidarının kadın yönelik cinsiyetçi söylemlerine de tepki gösterdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verileri

2008-2012 yıllarında toplam 700 kadın öldürüldü.

2013-2014 yıllarında toplam 531 kadın öldürüldü.

2015 yılının Haziran ayının sonuna kadar 113 kadın öldürüldü.