Kadınlar İzmir'de Özgecan Yasası için yürüdü
27.8.2015
Türkiye'nin pek çok ilinde Özgecan yasası için eylemler yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün de İzmir'de Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yürüdü. Yürüyüşe İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer ve Eda Okutgen'in aileleri katılırken, kadın müzik grubu Melodika da Platform'u yalnız bırakmadı.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Özgecan yasasını kazanmak için mücadeleyi her ile taşımaya devam ediyor. Bugün İzmir’de 19:00’da Kıbrıs Şehitleri Caddesi Tansaş önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, cadde boyunca yürüyerek kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşması talebini haykırdı. Eyleme İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer ve Eda Okutgen’in aileleri de katıldı. Yürüyüş boyunca “Özgecan yasasını kazanacağız”, “Kadın katillerine indirim yok” sloganlarını atan kadınlar, meclisin savaş çıkarmak içi,n değil, Özgecan yasası için çalıştırılması gerektiğini belirtti.

 
Yürüyüşün ardından Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde konuşmalar yapıldı. Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer şöyle konuştu: “Biz aslında yıl önce kadın cinayetlerinde kızlarını kaybeden aileler olarak Platform’la birlikte meclise meclise bu yasayı sunduk. Vekiller bize söz verdi ama sözlerini tutmadılar. O zaman Özgecan kızımız daha öldürülmemişti. Eğer bu yasa çıksaydı Özgecan gibi nice kızlarımız öldürülmeyebilirdi.” Daha sonra konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural şunlara değindi: “Tüm toplum olarak ayaktayız, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet getirecek ve ceza indirimlerini kaldıracak Özgecan yasasını kazanacağız. Toplumu savaşa sokacak yasaları çıkarmak için meclisi çalıştıracağınıza kadın cinayetlerini durdurmak için çalışın. Tüm Türkiye’de yürüttüğümüz mücadelemizle savaşınıza geçit vermeyeceğimiz gibi, kadın cinayetlerini de durduracağız.”
 
Konuşmaların ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını Ayhan Aşçı yaptı. Aşçı açıklamada; devletin kadın cinayetlerini önleyemediği gibi katillere indirim verdiğini belirtti. Özgecan Yasası’nın çıkmasının kadın cinayetlerini azaltacağını belirten Aşçı, mücadeleyi yükseltme çağrı yaptı. Basın açıklamasının ardından kadın müzik grubu Melodika, kadınlar için düzenledikleri şarkılarını söyledi.
 
 
 28.8.2015

Güneş Kanak ve tüm kadın kardeşlerimiz için birlik olalım