Özgecan Yasası için Samsun'da kadınlar yürüdü
1.9.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Özgecan yasası için yapılan eylemlere Samsunla devam ediyor.

Bugün (31 Ağustos Pazartesi) saat 19.00’da Samsun Öğretmen evinde buluşan kadınlar “Özgecan yasası çıksın” diye yürüdü. Emekçi Hareket Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Gençlik Muhalefeti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden kadınların da destek verdiği eylemde basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Leyla Canıtez okudu.

Basın açıklamasını okuyan Leyla Canıtez: “Kadınlar yaşasın, kadın cinayetleri dursun diye bizim en temel talebimiz Özgecan Yasası olarak gündeme gelen kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşmasıdır. Platform olarak bu yasayı yıllardır talebimizdir ve Meclis’te sunduğumuz haliyle masada beklemektedir. Kadın cinayetlerinin durması için bu yasanın bir an önce kabul edilmesi gerekmektedir.

Bir kadın olarak susmadık, milyonlarca kadın haykırıyoruz

Bizler bir kadın olarak susmadık ve binlerce kadın yürüyor, milyonlarca kadın haykırıyoruz, tüm yetkilileri uyarıyoruz: Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştıracağız ve kadınların öldürülmediği, tüm haklarıyla beraber yaşayabildiği güne kadar gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Eylemin gerçekleştiği esnada çevredeki halk dakikalarca alkışlayarak kadınlara destek verdi.