Platform Marmara Üniversitesi panelinde
15.3.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Av. Gökçesu Özgül 14 Mart Perşembe günü Marmara Üniversitesi'nde "Artan Kadın Cinayetleri" adlı panele konuşmacı olarak katıldı.
Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde artan kadın cinayetlerini konu alan bir panel gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Av. Gökçesu Özgül ve Münevver Karabulut davasının avukatı Rezzan Epözdemir katıldı.
 
Biz gücümüzü sokaktan alıyoruz
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hukuk Sorumlusu Av. Gökçesu Özgül Platforfumun gücünü sokaktan alan bir platform olduklarını belirtti. Kadın cinayeti haberi aldığımızda oraya gidiyor ve kadın kardeşimizin hayatının sonlandığı yerden bir mücadele başlatıyoruz diyen Özgül konuşmasının devamında ‘‘Toplumsal eşitsizliğe karşı mücadele etmeliyiz. Mücadele olmadan kadın cinayetlerini durduramayız. Biz, ailelerin sesi olarak mahkemelerde, eylemlerde onlarla birlikte oluyoruz.’’ diye belirtti.
 
Kadınlar neden öldürülüyor?
 
Dinleyicilerden gelen “Kadınlar neden öldürülüyor?” sorusu üzerine Av. Gökçesu Özgül kadınların genelde kendi hayatlarına dair kararalar almak istedikleri için öldürüldüğünü söyledi.
 
Panelde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi kanunun getirilerinden de bahsedildi. Bu yasanın büyük bir kazanım olduğunu belirten Özgül, kadınlara verilen koruma önlemlerinin artmasının önemli olduğunu ve ayrıca Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın kadın cinayetleriyle ilgili açıklama yapmasının da  gerekli olduğunu söyledi.
 
Kadın cinayetlerini durdurmak için herkese görev düşüyor
 
Avukat Gökçesu Özgül ‘‘ Kadın Cinayetleri konusunda herkesin üzerine düşen bir görev vardır. Herkesi Platformumuzla birlikte bütünlüklü mücadeleye çağırıyoruz. Başta Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm yetkilileri kadın cinayetlerini kınayan açıklama yapmaya çağırıyorum.’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
Konuşmacılardan Avukat Rezzan Epözdemir yasal düzenlemelerin önemli olduğuna ancak daha önemlisinin ise zihniyetin değişmesi olduğunu belirtti. Kadın cinayetlerinde, indirimin cinayeti özendirdiğini belirten Epözdemir Türkiye’de kalıcı bir yargı reformuna ihtiyaç olduğunu belirtti.