Fatma Karaca'nın katiline iyi hal indirimi verildi
5.9.2015
Bugün kadınlar Fatma Karaca'nın hesabını sormak için İskenderun Adliyesi'ndeydi. Karar duruşması olan davada Fatma'nın katiline haksız tahrik indirimi verildi. Katil müebbet hapis cezası aldı. Fatma Karaca'nın ailesi temyize gidecek.

Bugün kadınlar Fatma Karaca’nın hesabını sormak için İskenderun Adliyesi’ndeydi. Karar duruşması olan davada Fatma’nın katiline haksız tahrik indirimi verildi. Katil müebbet hapis cezası aldı. Fatma Karaca’nın ailesi temyize gidecek.

Davadan sonra adliye önünde yapılan basın açıklamasında Fatma Karaca’nın annesi Ayşe Helli, abisi Veysel Helli ve kardeşi Arzu Durdu konuştu.

Davaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İskenderun Kadın Platforum, Mor Dayanışma ve HDP katıldı.

Basın açıklamasında konuşan avukat Zeynep Çeken “ Katilin iyi hal indirimi almamış olması olumlu. Ancak duruşmada verilen haksız tahrik indiriminin hukukta bir yeri yok. Bir insan ailesinin yanına gitti diye öldürülüyorsa haksız tahrik indirimi  verilemez. Biz temyize gidip katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için mücadelemize devam edeceğiz” diyerek kararın hukuksuz olduğunu söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fatma Kurt ise “Fatma Karaca kardeşimiz yalnız değildir.  Bizler Fatma Karaca’nın katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldırmak için temyize gideceğiz. Biliyoruz ki Fatma’nın katilinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması demek Özgecan Yasası için bir adım daha atılmış olması demektir. Tüm kadınların yaşam hakkı için Özgecan Yasası’nı çıkarmak üzere adliyelerden, yasa yapıcılara seslenmeye devam edeceğiz” diyerek Özgecan Yasası’nın kadınlar için önemini anlattı.

HDP Eşbaşkanı Eylem Sayan “Cezanın yetersiz olduğunu düşünüyorum. AKP’nin kadına bakış açısı sebebiyle kadına şiddet tırmanarak artmakta, kadın değersizleştirilmektedir” dedi.

Mor Kadın Dayanışması adına Nurhan Nur “Belediğimiz sonuç bu değildi. Katillerin ağır ceza alması gerekir malesef yasalar adil değil. Tabi ki temyize gidilecek, biz bu sonuca ikna olmuş değiliz. Süreci takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

İskenderun Platformu adına Filiz Karıdağ “Fatma Karaca’nın yanındayız. Bir daha kadın cinayeti haber almak istemiyoruz” dedi.

Okunan basın açıklamasında şunlar söylendi: Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet için yıllardır süren mücadelenin yanında, kadınlar savaşın da kadına şiddeti artıracağına dair uyarıda bulundu ve yetkilileri savaş çıkarmaması konusunda uyardı. Ancak bu konuda doğru adımlar atılmadı. Erkek şiddetine karşı mücadele halindeki kadınlar, savaşın yarattığı belirsizlik ve şiddet ortamından daha fazla etkilendi. 28 kadının öldürüldüğü ağustos ayında önceki aya göre 13 kadın daha fazla öldürülürken, kadın kardeşlerimizin %25’inin kim tarafından öldürüldüğü bilinmiyor. Kadınlara dair şüpheli ölüm, intihar ve kazaların sayısı 4’ü bulmuş durumda. Kadın cinayetlerinin işlenme biçimlerinde testereyle parçalama, balyozla darp etme ve üzerine beton dökme şeklinde hunharlaştı.

Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştıracağız ve kadınların öldürülmediği, tüm haklarıyla beraber yaşayabildiği güne kadar gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını uygulamaların gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Yetkililerin bu yolu kolaylaştırmak yerine zorlaştırması suçtur. Kadın katillerine teşvik niteliğinde olan indirimler Fatma’nın katiline verilmemelidir. Bizler kadın örgütleri olarak bugün Fatma Karaca’nın birlikte mücadele ettiğimiz ailesi Ayşe Helli, Arzu Durdu, Veysel Helli, Tülay Kömür ile birlikte Platform olarak Fatma’nın katiline indirim verdirmeyeceğimizi tekrar haykırıyoruz.