Vecide Bakırcı'nın davası başladı
12.9.2015
Şüpheli bir şekilde ölen Vecide Bakırcı'nın davası Kartal Adliyesi'nde görülmeye başlandı.

31 Temmuz 2013'te Gaziosmanpaşa'da yaşadığı evinde Vecide Bakırcı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Kocasından boşanmak isteyen ve şiddet gören Vecide Bakırcı’nın ailesi ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak kocanın hakkında açılmış olan “eziyet” sebebiyle açılan davasını takip etmekteyiz.

 
10 Eylül’de Kartal Adliyesi 12. Asliye Ceza’da duruşması görüldü. Duruşma 10 Aralık’a bırakılırken Hakim, Adli Tıp Raporu’nun yeniden incelenmesine ve çocukların ifadelerine başvurulmasına karar verdi.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcilerinden Fadik Temizyürek davayla ilgili şunları söyledi:
“Platform olarak bu mahkemenin ağır cezaya devredilmesini istiyoruz. Hakim, sanığın zorla mahkemeye getirilmesine, çocukların dinlenmesine ve Adli tıp raporunun yeniden incelenmesine karar verdi. Vecide Bakırcı’nın ölümünün aydınlatılması ve adaletin yerini bulmasını istiyoruz. "
 
Platform hukukçusu Sevcan Kumyol Yücel ise şunları aktardı: "Biz bu davanın cinayet davası olarak görülmesini istiyoruz. Dava yalnızca eziyet suçundan açılmış durumda ve asliye cezada Görülüyor. Bu Duruşmada biz davanın ağır cezaya aktarılmasını istedik ancak hakim bu talebimizi reddetti. Önümüzdeki Duruşmada çocukların tanıklıkları Dinlendiğinde umarız dava ağır ceza mahkemesine geçecektir."