Gözde Apaydın yalnız değildir!
17.9.2015
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde bir hasta yakını tarafından darp edilen Gözde Apaydın'a "Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin" dediği öne sürülen acil servisten sorumlu öğretim görevlisi Prof. Dr. Halit Çam'ın görevden uzaklaştırılması isteniyor. Bu kadın düşmanlığı karşısında Gözde Apaydın yalnız değildir!

9 Eylül’de asistan hekim Gözde Apaydın’ın hasta yakını tarafından darp edilmesinin ardından “Acil servisten sorumlu öğretim görevlisi Prof. Dr. Halit Çam, bu durum karşısında "Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin" dedi.

Bu kadın düşmanı tutum karşısında Gözde Apaydın yalnız değildir. Halit Çam'ın ortaya koyduğu tutum ancak ortaçağ kafası diyebileceğimiz bir tutumdur. 

 
Halit Çam, Apaydın’a, “Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin. Bunlar olağan şeyler”, dedikten sonra hasta yakının tehdit ve hakaretine maruz kalan bir başka meslektaşlarına ise “O beyaz önlüğü giyiyorsan bu durumlarla baş etmesini bileceksin” dediği öne sürülen Çam’ın, asistan hekimlerin çağrısı üzerine acil servise gelen polisleri de geri gönderdiği belirtildi.
 
Kadın düşmanı profesörden ağır hakaret ve tehdit: “İtler, köpekler hepinizin canını yakacağım”
 
Çalışma arkadaşlarını korumak için olay yerine gelen diğer asistanların da, saldırganın yakını olan hastayla bizzat ilgilenmeleri için zorlandığı savunulan açıklamada, Çam’ın bu duruma itiraz eden asistanlara yönelik küfür ve hakaretleriyse şöyle sıralandı: 
 
“Sen kim oluyorsun?”, “Sen kendini ne zannediyorsun?”, “Ben buranın hocasıyım. Burada herşeye ben karar veririm. Bunu o ezik aptal kafalarınıza sokun”, “Daha senin altın bezlenirken ben Fenerbahçe’de senin gibilerden 10 tanesini indirip bindiriyordum. Sen adam mısın? Ben senin gibileri pazarda mal diye satarım.”, “Bak seni enkaz altında bırakırım. Hastayı başına yıkarım. Seni ezerim.”, “Zamanında ben senin gibi devrimcileri çok indirdim. Seni de indireceğim.”, “İtler, köpekler! Hepinizin canını yakacağım. Defolun gidin! Militanlığınızı başka yerde yapın.”
 
Halit Çam bu hakaretlerinin karşılığında hak ettiği cezayı almalıdır. Bizler de Gözde Apaydın kardeşimize ve diğer kadın asistanlara yapılan bu hakaretin takipçisiyiz.