Koruma telep eden kadına "Eşin bir şey yaparsa bağır" denildi
22.9.2015
Polislerin anayasal görevi olan koruma görevi, kadın düşmanı polisler tarafından uygulanmıyor. Şiddet gördüğü eşi Erkan Ş'den boşanmak isteyen H.Ş, "Can güvenliğim yok" diyerek koruma talep etmek üzere gittiği polis karakolunda, 'Eşin sana bir şey yaparsa yüksek sesle bağıracaksın, gerekirse kendini yırtacaksın' denilerek koruma talebi geri çevrildi.

Evrensel’in haberine göre, H.Ş, 21 Mart 2015 tarihinde Erkan Ş’ye  boşanma davası açtı. Dava sonrası Erkan Ş. tarafından sürekli tehdit edilen H.Ş, “Can güvenliğim yok” diyerek, Bayrampaşa Kocatepe’deki Yıldırım Polis Karakoluna giderek koruma talep etti.

 
H.Ş’nin talebi üzerine 1 aylık koruma verildi. Açtığı boşanma davasının ikinci duruşması için tekrar Yıldırım Polis Karakoluna giderek, koruma talep eden H.Ş, “1 aylık koruma süren bitmiş ve sana koruma veremeyiz” yanıtı aldı. Bayrampaşa Polis Karakoluna yönlendirilen H.Ş’ye burada da bir kadın polis tarafından, “Elini kolunu sallayarak buraya gelemezsin, sana koruma veremeyiz” denilerek koruma talebi reddedildi. 
 
Eşiyle birlikte yaşayan çocuklarını görmek için yine Yıldırım Polis Karakolundan koruma talep eden H.Ş’ye bir kadın polisin “Eşin sana bir şey yaparsa yüksek sesle bağıracaksın, gerekirse kendini yırtacaksın” dediği iddia edildi.
 
(İstanbul/DİHA)