Rabia Aydın'ın ailesi adalet istiyor
23.9.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Balıkesir’de öldürülen Rabia Aydın’ın Soma’da yaşayan ailesini ziyaret etti. Rabia Aydın’ın ailesi, kızları için adalet istediklerini, katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte mücadele edeceklerini belirtti.

 25 yaşındaki Rabia Aydın, şiddet gördüğü kocası Yaşar Aydın’dan şikayetçi oldu ve koruma kararı aldı. Ancak koruma altında olduğu halde yaşadıkları Bursa’daki evde Yaşar Aydın tarafından tehditler devam edince Rabia Aydın buradan ayrılarak, Manisa’nın Soma İlçesi Cenkyeri Mahallesi’nde yaşayan ailesinin yanına geldi. Ancak Yaşar Aydın, ailesi evde olmadığı sırada gelerek Rabia Aydın’ı Bursa’daki evlerine götürme bahanesi ile aldı. Balıkesir-Kepsut Karayolunda Yaşar Aydın, çocuklarının gözleri önünde Rabia Aydın’ı 30 defa bıçaklayıp ağır yaralı olarak otomobilden atarak ölüme terk etti. Yol kenarında sürücüler tarafından bulunan Rabia Aydın, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Rabia Aydın’ın ailesinin ziyaret etmek üzere Manisa Soma İlçesi Cenkyeri Mahellesi’nde düzenlenen hayır yemeğine katıldı. Rabia Aydın’ın ailesine başsağlığı dileklerini ileten Platform üyeleri, Rabia Aydın davasında adalet için mücadele edeceklerini belirtti. Rabia Aydın’ın babası Sezai Alkan şunları belirt: “Kızım ayrılmak istiyordu. En son kızımı benzin döküp yakmak istemiş. Bize haber verince jandarmaya başvurduk. Koruma kararı alındı. Biz de kızımı eve getirdik. Daha önce de buraya geldi. Ancak jandarmaya haber verdiğimizde ‘Biz bir şey yapamayız’  dediler. Jandarma görevini ihmal etti. Jandarmadan da, katilin yanında gelen arabayı kullanan arkadaşından da, katil kaçtıktan sonra ona yardım eden amcasından da şikayetçiyiz. En ağır cezayı almaları için elimizden geleni yapacağız.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Balıkesir’de görülecek Rabia Aydın’ın davasına katılarak adalet için, ağırlaştırılmış müebbet için aile ile birlikte mücadele edeceklerini belirtti.