Serpil Erfındık davasında iyi hal indirimi verildi
29.9.2015
İzmir'de öldürülen Serpil Erfındık'ın katiline iyi hal indirimi verildi.

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi olan Serpil Erfındık 6 ay önce boşandığı eşi tarafından korumasının bittiği gün bıçaklanarak öldürülmüştü .Bu gün İzmir 6 ağır ceza mahkemesinde görülen Serpil Erfındık davasında karar duruşması vardı.Mahkeme heyeti katile yi halden birçok indirim uyguladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahil olarak takip ettiği davada aile ise karara itiraz edeceklerini bildirdi.Avukatlar 28 yıl ceza aldığını bildirdiler.

 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural yapığı açıklamada :
 
‘Yaşamın bu denli değersizleştirildiği ölümün övüldüğü bu günlerde, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz.  Bakanlar kurulunda, mecliste savaş için tezkere görüşülebiliyor da, neden Özgecan Yasası görüşülmüyor soruyoruz. Ülkeyi savaşa sürükleseniz de, yaşam hakkımız için susmuyoruz. Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kaybettiğimiz tüm kadın kardeşlerimize olduğu gibi, Serpil Erfındık kardeşimize de sahip çıkıyoruz. Kadınların öldürülmediği, insanca yaşayabildiği günleri kurana kadar, mücadeleye devam edeceğiz’ dedi.
 
Avukat Ömer Kavili de yaptığı açıklamada, kararı temyiz edeceklerini, bu davanın sıradan bir dava değil, bir kadın cinayeti davası olduğu belirterek ‘ Kadın cinayetlerinde verilen indirimler artık kabul edilemez’ dedi.
Serpil Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal: Verilen indirimleri kabul etmiyoruz, davayı temyiz edeceğiz. En ağır ceza verilene kadar mücadele edeceğiz, destek veren hereke teşekkür ediyoruz.
Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer: Kararı kabul etmiyoruz, eğer Özgecan yasası çıkmış olsaydı bizim kızlarımız hayatta olurlardı.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfromunun müdahil olarak takip ettikleri davada ayrıca, Buca, Karşıyaka, Konak kent Konseyi ve Kadın Partisi’nden kadınlar da destek oldu.