Sedef Berberoğlu'nun davası Muğla'da görüldü
29.9.2015
Boşanmak istediği kocası tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu'nun davası Muğla'da görüldü.

Muğla'da görülen Sedef Berberoğlu davasında adli tıp raporu katil Sefa Berberoğlu'nun akli dengesinin yerinde olduğu şeklinde geldi. Savcının mütalaa vermesi bekleniyordu ancak sanık avukatına raporu incelemesi için süre verilerek duruşma 17 Kasım tarihine ertelendi. Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde eylem yaptı. Eyleme Sedef Berberoğlu'nun ailesi de katıldı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde yaptığı açıklamada:

Bizler burada boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül 2013 tarihinde öldürülen Sedef kardeşimize adalet için toplandık. Sedef kardeşimiz, Lütfi Sefa Berberoğlu tarafından barışmazsa öldürmekle tehdit edildiği için defalarca kez polise, savcılığa şikayetçi oldu. Hakkında koruma kararı çıkarılan Sedef, gerçekte korunmadığı için öldürüldü. Katil Sefa Berberoğlu ise indirim almanın peşinde. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Sedef kardeşimizin katili hiçbir ceza indiriminden yararlanmadan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alana dek mücadele edeceğiz.

Kadın cinayetlerini durdurmak için, 2011 yılında Meclis’e sunduğumuz; kadın cinayetlerinin nitelikli halden sayılmasını ve buna bağlı olarak kadın katillerinin indirim ve aflardan yararlanmamasını sağlayacak olan kanun teklifimiz 4 yıldır bekliyor. Yasa çıkmadıkça katiller indirimlerden cesaret almaya devam etti ve yüzlerce kadın kardeşimiz aramızdan ayrıldı.

Bugün Türkiye’de yaşanan sürekli ölüm haberleri aldığımız çatışmalı ortamda, kadın cinayetleri de artarak devam ediyor. Üzerine beton dökülerek öldürülen, cansız bedeni paramparça çöp alanlarında bulunan kadın kardeşlerimiz var. Bu cinayetler yokmuş gibi yapılamaz, görmezden gelinemez.  Biz kadınlar yaşam hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi,  “Özgecan Yasasını” unutmadığımızı göstermek için buradayız.

Çözüme çok yaklaşmıştık. Seçim sonrası yeni mecliste, çok sayıda kadın vekil ile “Özgecan Yasası” nı kazanmaya ramak kalmıştı. Ancak başta cumhurbaşkanı ve AKP olmak üzere yönetenler, demokrasinin gereklerini yerine getirmek ve çözüm bekleyen sorunları sahiplenmek yerine, ülkeyi bir yangın yerine çevirdi. İşte bütün bunlar hiç böyle olmayabilirdi; seçimden sonra meclis çalışabilir, başta ölümlü durumlar olmak üzere kadınların ve tüm toplumun sorunlarını çözebilir, Türkiye halkları da rahat bir nefes alabilirdi. Yaşamın bu denli değersizleştirildiği ölümün övüldüğü bu günlerde, yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz.  Bakanlar kurulunda, mecliste savaş için Tezkere görüşülebiliyor da, neden Özgecan Yasası görüşülmüyor soruyoruz. Ülkeyi savaşa sürükleseniz de, yaşam hakkımız için susmuyoruz Özgecan Yasasını Kazanacağız.

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kaybettiğimiz tüm kadın kardeşlerimize olduğu gibi, Sedef kardeşlerimize de sahip çıkıyoruz. Kadınların öldürülmediği, insanca yaşayabildiği günleri kurana kadar, mücadeleye devam edeceğiz!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun adliye önünde düzenlediği eyleme Emekçi Hareket Partili Kadınlar, Ege 78'liler Derneği, CHP'li Kadınlar, Karya Kadın Derneği, Muğla Emek Benim Kadın Derneği de destek verdi.
30.9.2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nüştüman'ın ailesinin yanında