Nazmiye ve Kemal Çam davasından karar çıkmadı
9.10.2015
Eski eşi Naciye Çam’ı yaralayıp, annesi ve babası Nazmiye ve Kemal Çam’ı öldüren Hayrullah Özdemir’in yargılandığı davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında karar beklenirken, duruşmadan karar çıkmadı.

 7 Eylül 2014 Pazartesi günü Manisa Kırkağaç’ta Hayrullah Özdemir, 7 yıl önce boşandığı Naciye Çam’ın evine gece yarısı gizlice girerek, Naciye’nin annesi Nazmiye ve Kemal Çam’ı tırpanla öldürmiş, Naciye Çam’ı ise ağır yaralayarak “öldü” düşüncesiyle bırakmıştı. Davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında karar çıkması beklenirken, katil Hayrullah Özdemir bu kez de akli dengesinin yerinde olmadığını iddia etti. Bunun üzerine sanık İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek duruşma 31 Aralık 2015 tarihine erteledi.

 
Duruşma sonrası Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Akhisar Adliyesi önünde eylem yaptı. Eyleme Naciye Çam’ın yanı sıra, Akhisar’da öldürülen Gülşah Kurban’ın annesi Nuray Kurban, Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer ve CHP’li kadınlar katıldı. Eylemde konuşan Naciye Çam, karara tepki göstererek şunları belirtti: “Sanık imamdır. Akli dengesi yerinde olmayan birisi nasıl memur olarak imamlık yapar ve namaz kıldırabilir. O gün gece yarısı evimize girerek tırpanla hepimizi adeta doğramıştır.”
 
Ardından konuşan Gülşah Kurban’ın annesi Nuray Kurban ise şöyle dedi: “Bizim davamızda ağırlaştırılmış müebbet kararı çıktı. Ama ben bütün kadın cinayetlerinde aynı kararın çıkması için Özgecan yasasını istiyorum.”
 
CHP Manisa milletvekili Tur Yıldız Biçer ise şöyle konuştu: “Özgecan yasasının yasalaşması için elim,zden gelen mücadeleyi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte yürütüyoruz. Erken seçime zorlanan ülkemizde meclis çalıştırılmadığı için bunun gibi cinayetleri durduracak yasaların çıkarılmasının da önüne geçilmiştir. Mücadelemize devam edeceğiz.”
 
Konuşmaların ardından, basın açıklamasını Platform üyesi Emel Ünal okudu. Şunları belirtti: “Kadın cinayetlerini nitelikli halden sayılması ve faillerinin hiçbir ceza indiriminden yararlanmamasına yönelik olarak meclise sunduğumuz yasa tasarısının üzerinden geçen dört yıllık zaman diliminde, AKP iktidarının kadın düşmanı tutum ve söylemleri nedeniyle kadın cinayetleri sayısı her geçen gün hızlanarak arttı. Özgecan’ımızın adını verdiğimiz yasa meclise beklediği sürece, kadın katillere sudan gerekçelerle her türlü ceza indiriminden yararlanmaya toplum, vicdanı daha şiddetli kanamaya devam edecektir.”
 
 
 
 
 
 9.10.2015

Aydın'da Yasemin Gölgesiz Özdemir kocası tarafından öldürüldü