Gamze Uslu davasında rapor hatalı
16.10.2015
Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde 27 Kasım 2014’te, sözlüsü Baki Can Gölcü ile birlikte kaldığı otelin penceresinden düşerek yaşamını yitiren Gamze Uslu davası bugün Nazilli Adliyesi’nde görülmeye devam etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun da takip ettiği duruşmada keşif raporunda Gamze’nin boyu ve kilosu yanlış hesaplandığı için yeni rapor düzenlenmesine karar verilerek, duruşma 1 Aralık’a ertelendi.

Baki Can Gölcü'nün “kasten öldürmek” suçu ile tutuksuz olarak yargılandığı davanın 6.duruşması bugün Nazilli Adliyesi’nde görüldü. Duruşmaya Gamze Uslu’nun ailesinin yanı sıra, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de katıldı. Aydın Nazilli’de yüksek lisans öğrencisi olan Gamze Uslu, sözlü olduğu Baki Can Gölcü ile birlikte kaldığı otelin balkonundan 27.11.2014 tarihinde düşerek şüpheli biçimde hayatını kaybetmişti. Baki Can Gölcü, Gamze’nin intihar ettiğini iddia ederken, olaydan sonra üzerinden aşırı miktarda cinsel güç artırıcı ilaç çıkmış, ayrıca tanıklar olaydan önce tartışma sesleri duyduklarını belirtmişti. Bunun üzerine Baki Can Gölcü hakkında “kasten öldürme” suçu ile dava açılmış ve tutuksuz yargılanmaya başlanmıştı.

 

Daha önceki duruşmalarda verilen keşif kararına dayanarak olay yerinde keşif yapılmıştı. Geçtiğimiz duruşmaya getirilen keşif raporunda, Aydın Üniversitesi Fizik Anabilim Dalı tarafından yapılan incelemelerde, Gamze’nin itilerek mi, kendisi atlayarak mı düştüğünü belirlemenin mümkün olmadığı ifade edildi. Ancak bu duruşmada, Gamze Uslu’nun ailesinin avukatı İrfan Taş, raporda Gamze’nin boy ve kilosunun yanlış hesaplandığını vurguladı ve ODTÜ ya da Adli Tıp Fizik İhtisas Anabilim Dalı tarafından yeniden rapor hazırlanmasını talep etti. Mahkeme ise raporu hazırlayan Aydın Üniversitesi Fizik Anabilim Dalı’ndan boy ve kilodaki hataların düzeltilerek ek bir rapor hazırlamasının istenmesine karar verdi. Duruşma 1 Aralık tarihine ertelendi.

 
14.10.2015

Dilay Gül ve Neriman Hügül kardeşlerimizin davası davamız, aileleri ailemizdir