Cansu Kaya davasında kadınlar tek ses oldu
20.10.2015
Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde öldürülen Cansu Kaya davasının ikinci duruşması bugün Fethiye Adliyesi'nde görüldü. Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve davayı takip eden diğer kadın örgütleri adliye önünde birlikte eylem yaptı.

Cansu Kaya 14 Haziran 2015 tarihinde Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde çalıştığı restoranttan çıktıktan sonra cinsel saldırıya uğrayarak öldürülmüştü. Davanın ikinci duruşması bugün Fethiye Adliyesi'nde görüldü. Duruşma öncesinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Fethiye Kadın Platformu, Fethiye Özgür Yaşam ve Kadın Derneği, HDP Muğla Kadın Koordinasyonu, CHP Fethiye İlçe Örgütü ve Karya Kadın Derneği adliye önünde ortak bir eylem  yaptı. Cansu Kaya'nın ailesinin yanısıra İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in ailesi de eylemde yer aldılar. Kadınlar, Cansu Kaya'ya sahip çıktıklarını belirterek adalet istediler.

Eylemin ardından duruşmaya geçildi. Duruşmada sanıklar Necati Demir ve Mehmet Poyraz Çalhan, Cansu'yu öldürmediklerini, kendisinin yüzme bilmediği halde denize atlayarak boğulup öldüğü yalanlarına devam ettiler. Tanıklar dinlendi. Cansu Kaya'nın denize atılmadan önce boğazı sıkılarak öldürüldüğü ve kafasına da darbe aldığı yönündeki otopsi raporunun adli tıp kurumu tarafından değerlendirilmesinin beklenmesi için duruşma ertelendi. Ayrıca sanıkların kullandığı cep telefonlarının kayıtları TİB'den istendi. Duruşma 4 Aralık tarihine ertelendi.