Fatma Karacayaka'nın ailesinin yanındayız
26.10.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız PlatformU, Eskişehir'de kocası tarafından öldürülen Fatma Karacayaka'nın ailesiyle birlikte kapalı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya katılan Fatma Karacayaka'nın babası "katilin ağırlaştırılmış müebbet cezası alması için elimden geleni yapacağım, katilin dışarda dolaşmasına katlanamayız"dedi.

 Eskişehir’de öldürülen Fatma Karacayaka’nın davasına sahip çıkan Kadın Cinayetlerini Durduracağız  Platformu kapalı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasına Fatma’nın ailesi, platform üyeleri ve platform avukatı katıldı.

Fatma’nın babası:” Kızım ölmeden önce torunuma kockasıyla yanlız kalmaktan korktuğunu söylemiş. Fakat torunumda kızım da bunu bizimle paylaşmadı. Kızımın acısı tarif edilemez. Artık kimse öldürülmesin, ben kızımın hesabını sormak için elimden geleni yapacağım. Sizlere de bizim yanımızda olduğunuz için teşekkür ederim. Ağırlaştırılmış müebbet cezası alması için elimden ne gelirse yapacağım. Katilin dışarıda dolaşmasına  katlanamam” dedi.

Platformun davaya müdahil olmasiyle birlikte  başlayan hukuki sürece dair bilgilendirmede bulunan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform’u avukatı:

“Katilin ağırlaştırılmış müebbet cezası almanınsı için elimizden geleni yapacağız. Şu dönemde “Özgecan yasasının” geçmesi için elimizden geleni yapıyoruz . Artık meclisde kurulacak olan hükümette kadın cinayetlerine gözlerini yummamalıdır.” dedi.

Daha sonra sözü alan, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir temsilcisi Fatma Kurt:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform’u olarak bugün Fatma Karacayaka kardeşimizin adalet mücadelesini platformla birleştiren Fatma’nın babası ile bir araya geldik. Fatma kardeşimiz Eskişehir’de Ali Karacayaka tarafından öldürüldü. Fatma’nın hesabını soruyoruz. Fatma ve tüm kadınlar için adalet istiyoruz.

Fatma’nın katili ilk ifadesinde öldürme sebebi için sıkılıp bunaldığını söylemiştir. Bunun bu şekilde ifade edilebilmesinin sebebi kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbetin yasalaşmamasıdır.

Meclise sunduğumuz bu yasanın çıkarılması gecikme kaldırmayacak düzeyde hayati zorunluluktadır. Bu yasa kadınların en önemli hakkı olan yaşama hakkının varolabilmesi için en makul ve acil talebidir.

Bizler Fatma’nın da şu anda aramızda olması gerektiği gibi tüm kadınların yaşam hakkını alabilmesi için “Özgecan yasası” talebimizin onaylanmasını istiyoruz. Ve bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.
27.10.2015

Eski eşi tarafından öldürülen Seda Camgöz davası Yalova'da görüldü