Bombacılar dışarda, kadınlar makul şüpheli
28.10.2015
Eskişehir'de polis, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan'ın katıldığı paneli izleyen Özge Uyanık ve Burcu Karefil'i "makul şüpheli" olarak karakola götürüldü. Canlı bombalar dışarıda; kadınlar, makul şüphe ile gözaltında. İşte AKP'nin Yeni Türkiye'si (!)

Eskişehir’de Ayşen Gürcan’ın paneli henüz izleyemeden, herhangi bir şüpheli durum olmadığı halde karakola ifade vermeye götürülen kadınlar; panelin katılımcılarıydılar. Ankara’da 100’den fazla insanın ölümüne ve 500’den fazla insanın yaralanmasına yol açan katliamın canlı bombaları istihbarat birimlerince takip edilirken, eylem yapacakları bilinirken ve bu canlı bombaların adları Başbakanlık’ta saklanırken herhangi bir tutuklama işlemi yapılmadı. Hatta ülkenin başbakanı ‘Canlı bombalar patlamadan onları tutuklayamayız.’ mealinde akıllara durgunluk veren açıklamasını yaptı. Bugün ise panele katılan kadınların karakola götürülmesi; emniyetin ve hükümetin nasıl bir tavır aldığını gözler önüne serdi. Karakoldaki işlemlerin ardından iki kadın serbest bırakıldı.

Gürcan 3 çocukta ısrarcı

Panelini izlemeye gelen kadınların gözaltına alındığı Bakan Gürcan ise, kadın cinayetleri, cinsiyet eşitlinin sağlanması, çocuk ölümleri gibi pek çok önemli soruna değinmezken; “3 çocuk” ısrarını sürdürdü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a başbakan olduğu dönemde sunduğu “Türkiye’de Nüfus Artışı” raporuyla, 3 çocuk fikrinin ilk aşılayıcısı olduğu bilinen Gürcan, halen ‘devletin makbul gördüğü kadın profili’ üzerinden işini yürütmeye devam ediyor.

Davutoğlu izdivaç programlarına özendi

Geçtiğimiz hafta Başbakan Davutoğlu da, Şanlıurfa mitinginde gençlere seslenip, ailelerinin eş bulamamaları halinde kendilerinin eş bulacaklarını söyledi. En ilginç seçim vaatleri arasına giren “eş bulma” vaadi, siyasilerin de medyanın da gündemini meşgul etti. “Bu toprakların insanlarının çoğalmasını istiyoruz” diyen Davutoğlu, seçim öncesi Recep Tayyip Erdoğan’ın izinden giderek oy toplama hedefini ortaya koymuş oldu. Bilindiği gibi üreme, evlilik, doğum gibi mevzular bir önceki başbakanın da gündeminden düşmüyordu.

AKP’nin isteği kadın olmak ya da olmamak: İşte bütün mesele

Tüm bu açıklamalar bir araya getirildiğinde AKP’nin makbul kadını “erken yaşta evlenen, evinden çıkmayan, çocuk doğuran, kariyeri ve çalışma hayatı olmayan” bir profil olarak görünüyor. Tayyip Erdoğan ve AKP’li yöneticiler, kadının giydiği kıyafetten attığı kahkahaya, çocuk sayısından doğum şekline kadar tüm davranışları kontrol altında tutma; ceza ve ödül mekanizmalarını erkeklerle birlikte yürütme niyetindeler. Kadınların esas görevinin aile içinde konumlanmak olduğuna ilişkin ideolojik hegemonyayı güçlendirmek için elden gelen tüm imkanları kullanan AKP, bu kritere uymayanları ise makul şüpheli olarak görüyor. 

Polis tarafından makul şüpheli olarak gözaltına alınan Özge Uyanık ve Burcu Karefil’e olay hakkındaki düşüncelerini sorduk :

Özge Uyanık:

Eskişehir’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan’ın katıldığı bir konferansa ben de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına katılmıştım. Herkesin katılımına açık olan konferansta Ayşen Gürcan’a 2015 yılında kaç kadının öldürüldüğünü soracaktık. Ancak daha konferans başlamadan oturduğumuz koltuklardan bizi hiç bir gerekçe göstermeden dışarı çıkardılar. Daha sonra ‘makul şüpheli’ olduğumuz gerekçesiyle gözaltına alındığımız söylendi. Seçimler yaklaşırken Türkiye’nin birçok şehrinde uygulanan sıkı yönetim durumu zaten Eskişehir’de de bir süredir kendini gösteriyor, şehirdeki muhalefeti baskı altına almaya yönelik bir çok uygulama önümüze getiriliyordu. Çok uzun süre önce değil geçtiğimiz hafta Erdoğan’ın, ‘ Siz diktatör müsünüz’ sorusuna verdiği cevabı hatırlayalım. ‘ Diktatör olsam bu soruyu soramazdınız’ demişti. İşte aynı zihniyet bugün kadınların soru sormalarını engelliyor. Ellerinde canlı bombaların listesi olduğu halde ‘eylem yapmadan’ yakalayamayanlar, makul şüpheli sıfatıyla ‘kadın cinayetleri dursun’ diye mücadele eden kadınları gözaltına alıyor. Ancak ne kadar uğraşsalar da ne asıl katilleri, suçluları gizleyebilecekler, ne de her alanda karşılarına dikilen kadınlardan kaçabilecekler.

Burcu Karefil:

Ayşen Gürcan’nın Eskişehir’e geldiğini duyduğumuzda toplantıya katılma kararı aldık. Kadınları koruyacak, yaşam haklarını almalarını sağlayacak yasaları meclisten geçirecek yasa yapıcılar bunu yapmıyorsa topluma açıklama yapmak durumundadır. Ancak gittiğimiz toplantıda makul şüpheli sıfatıyla gözaltına alındık. Canlı bomba listesindekilerin eylem yapmadan gözaltına alınamayacağını söyleyen AKP kendisine muhalif olanları susturmak için elinden geleni yapıyor. Ayşen Gürcan o koltukta oturduğu sürece kadın hareketinin ve toplumun sorularından kaçamayacak. Toplum eğer savaş karşısında barışta, kadın cinayetlerinin karşısında Özgecan yasasında kenetleniyorsa AKP’nin bu talepleri karşılamaktan başka şansı yoktur. Yoksa toplum bu taleplerini kendisi alacaktır.