Huriye Kara'nın katiline ağırlaştırılmış müebbet kararı çıktı: Özgecan yasası da çıkacak
28.10.2015
Eskişehir'de kocası tarafından öldürülen Huriye Kara'nın davası sonuçlandı. Katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Eskişehir’de geçtiğimiz yıl 18 Ekim’de  Kızılay İş Merkezi’nde öldürülen Huriye Kara’nın karar duruşması bugün Eskişehir Adliyesi’nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nda müdahil olduğu davada katil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

Kendisini aldattığını söylediği karısı Huriye Kara’dan boşanma yerine onu öldüren ve aylardır cezai ehliyeti olmadığına dair rapor isteyen Halil Kara’ya verilen ceza emsal niteliği taşıyor.
 
Çıkan karar emsal bir karardır
Davanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun gerçekleştirdiği eylemde, Eskişehir Platform Temsilcisi Fatma Kurt şunları söyledi: Mahkemeden çıkan bu karar emsal bir karardır.  Kadın cinayetlerinin durması için diğer davalarda da bu sekilde emsal karar çıkmalı. Eğer daha önce gerekli önlemler alınmış olsaydı Huriye Kara kardeşimiz yaşayabilirdi. Bizler müdahil olduğumuz bu davada bir senedir katilin çelişkili ifadelerini dinliyoruz, telefon kaydı raporları bekliyoruz. Katilin indirim alması için geciktirilen adalet bu davada yerini buldu. Kadın katillerine verilen indirimler ve uzatılan davalar, katilleri teşvik ediyor. Bugün Huriye kardeşimizin davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararı nasıl çıktıysa, Özgecan yasası da çıkacak.
 
Geç gelen bir adalet
Davayı değerlendiren Avukat Tuğçe Ayas; ‘ Geç sonuç vermiş bir adalet. Neyse ki sanığın en ağır cezayı almış olması bizim için teselli oldu. Temennimiz bir daha aynı şeylerin yaşanmaması, kadına karşı şiddetin önüne geçilmesi kadınların, annelerin yaşam hakkına dokunulmamasıdır. Adil bir dünya dileğiyle..’ dedi.
 
Mahkeme, sanığı tahrik indirimden faydalandırmadı
Açıklamanın ardından konuşma yapan Avukat Pınar Çelik: Gerçeğin ortaya çıktığı davalarda verilen ağır cezalar kadın cinayetlerini bir nebze engelleyecektir. Yine aldatma senaryosuyla karşılaştık. Öldürülen Huriye Kara'nın kendisini aldattığını iddia ettiancak 1 yıl süren dava boyunca bu iddia doğrulanmadı. Kadın cinayetlerinin bu sebebe dayandırılmasını doğru bulmuyoruz. Mahkeme sanığı bu tahrik indiriminden faydalandırmadı. Böyle kararların kadın cinayetlerini durduracağına inanıyoruz.Bizim açımızdan da örnek bir karardır.
 
 
Huriye Kara'nın abisi Cengiz Deringöz: Adalet sonunda yerini buldu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'na yanımızda oldukları için teşekkür ederiz.