Değer Deniz'in katili indirim almanın önünü açmaya çalıştı
4.11.2015
Değer Deniz'in bugün görülen davasında katil kendisini "Sözleri erkekliğime dokundu. Dayanamadım, öldürdüm." diyerek savundu.

Değer Deniz'in öldürülmesi ile ilgili açılan davada cinayetin dışında cinsel saldırı ve yağmalama suçlarından ayrıca ceza istendi. Hırsızlık için girdiği söylenen C.M. yazılı olarak sunduğu savunmada "Beni birkaç kere sokakta bali çekerken görmüştü. Arkadaşımın köpeklerini gezdirirken tanıştık. Bir gün ‘Burada içme, evime gel’ diye beni çağırdı. Evde uyuşturucu kullandım. Sevgili olduk. Biri tarafından 15 gün kaçırıldım. O süre boyunca görüşemedik. Geri dönünce kendisini görmek istedim. Pencereyi açık görünce evde olduğunu anladım. Evde olmadığında mutlaka pencereleri kapalı tutuyordu. Zili çaldım, açmadı. Eve tırmanarak çıktım. Beni görünce şaşırdı. Eve nasıl girdiğimi sordu ama sonra ‘İyi yaptın pencereden girmekle’ dedi. Odada tek taş yüzük gördüm, ne olduğunu sordum. ‘Sen 15 gün yoktun, bir arkadaşımın hediyesi’ dedi. Kıskandım. Sözleri erkekliğime dokundu. Dayanamadım, öldürdüm.” dedi.

Mahkeme heyeti duruşmanın açık görülmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Aralık'a bıraktı.

Duruşma öncesinde kadın örgütleri adliye önünde Değer için toplandı

duruşmadan önce Değer Deniz'in ailesi adına ağabeyi Orhan Deniz basın açıklaması yaparak: "Katile indirim istemiyoruz" dedi.  Açıklamada dava dosyası üzerindeki gizlilik kararının kalkması üzerine Değer Deniz'in ağır şiddet ve cinsel saldırıya maruz kalarak öldürüldüğünün ortaya çıktığı belirtildi.

Ağır şiddet ve cinsel saldırı

Yargılama sürecinde bütün gerçeklerin açığa çıkacağına ve adil bir süreç olacağına inanmak istediklerini belirten Orhan Deniz, "Katilin olay anında dahi, 18 yaşında olduğuna dair kuvvetli bir kanaatimiz ve deliller vardır. Ve şu anda 18 yaşını çoktan doldurmuştur. Bu nedenle çocuklara sağlanan hukuki ve adli korumadan artık yararlanmaması gerekmektedir" dedi. Cinayetin bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu vurgulayan ağabey Deniz, "Verilecek karar ve cezaların, bunu önleyebileceği gibi, tekrarlanmamasını da sağlayacağını düşünüyoruz. İyi hal indirimi almasını istemiyoruz. İyi hal sadece kravat takmakla olmuyor" ifadelerini kullandı.

“Sanık çocuk mahkemesinde yargılanmamalı”

Duruşma öncesi açıklama yapan Deniz ailesinin avukatı, sanık C.M.’nin 17 yaşında olmadığını söyledi. Sanığın evli ve bir çocuk sahibi olduğunu ifade eden avukat, sanığın çocuk mahkemesinde yargılanmaması için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Kadınlardan davaya destek

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, HDP Ümraniye Sözcüleri, Anarşist Kadınlar, Yeryüzü Kadınları, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği, Bağımsız Kadın Derneği Mersin, Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Eşitiz Kadın İzleme Grubu davayı izlemek ve Değer Deniz'in ailesiyle dayanışmak üzere adliyedeydi. Davanın kapalı görülmesi nedeniyle duruşmayı izleyemeyen kadın örgütleri, "İzleyemesek bile aileyle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz" dedi.