Mahkemeye göre Hatice Kaçmaz'ın öldürülme nedeni: Aşırı sevgi
9.11.2015
Evlilik teklifini reddettiği bahanesiyle TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz'ı 16 yerinden bıçaklayarak öldüren Orhan Munis'in yargılandığı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahil olduğuı davada, cinayeti 'tasarlayarak öldürme' kapsamına sokmayarak cezada indirim verilmesine yol açan mahkemenin kararında, katilin 'tutku derecesindeki aşırı sevgi'den kaynaklı duygusallığın etkisiyle cinayeti işlediği savunuldu.

 Ankara’da meydana gelen kadın cinayetinde TRT Sanatçısı Hatice Kaçmaz’a (33), Orhan Munis evlilik teklif etti. Orhan Munis, reddedilmesinin üzerinde taşıdığı bıçağı çıkaran M., Kaçmaz’ı 16 yerinden bıçakladı.

Olaydan sonra Orhan Munis kaçarken, Hatice Kaçmaz kaldırıldığı Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde hayatını kaybetti. Orhan M. ise yakalanarak adliyeye çıkarıldı ve tutuklandı.
 
Yeni savcı esas hakkındaki görüşünü değiştirdi
Savcı Bilal Gündüz, Munis hakkında tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açarken, cezasında indirim istemedi. Ancak dosyanın verildiği yeni savcı, esas hakkındaki görüşünü değiştirerek sanığın sadece öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi.Mahkeme de 16 Ekim’de görülen karar duruşmasında, Munis’i öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Kararın ‘tasarlayarak öldürme’ye dayanmaması sanık Munis’i ağırlaştırılmış müebbetten kurtarmış, indirimin önünü açmış oldu.
 
‘Tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi’
Kararın gerekçesinde cezanın neden ‘tasarlayarak öldürme’den verilmediği sanığın ‘tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi’nde olmasına bağlandı.
 
“Sanık, maktülenin evlenme isteğini bir türlü kabul etmemesi, ayrılma düşüncesini kendisine hissettirip açıklaması sonucu içindeki tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi ve ruh hali üzerinde yarattığı hiddetle yanına bıçak alarak maktule ile her zaman buluştukları parka gitmiş ve o hiddetin sonucu olarak maktuleye bıçak darbelerini vurmuştur” denilen gerekçede, “Duygusal çöküntü ve hiddetin maktuledeki bıçak darbeleri sayısı ile ortaya çıktığı, hiddetin sanığın soğukkanlı düşünme ve hareket etmesini engellediği, dolayısıyla tasarlamadan söz etmenin mümkün olmadığı anlaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.
 
Müdahil olarak davayı takip eden ve Hatice Kaçmaz’ın ailesinin mücadelelerini birleştirdiği Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, her davada adliye önündeydi.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas: Hatice kaçmaz katilin evlenme teklifini reddettiği için öldürüldü. Uzun süre evlenme teklifini reddetmesinden sonra telefon kayıtları ortaya çıktı. Kayıtlarda, Hatice Kaçmaz’ın katili ikna etmeye çalışrak ayrılmak istediği mahkemeye sunulmuştu. Katil  daha önce de cinayet işlemiş, oradan da indirim almıştı. Hatice’yi öldürürken yine indirim alacağını biliyordu. ‘Ben seviyordum bu yüzden öldürdüm’ şeklinde ifadeleri var. Mahkeme, cinayet  aşırı sevgiden kaynaklı işlenmiştir dediği her an biz kadınların öldürülmesini izleyeceğiz. Geçen hafta 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel saldırıda bulunan kişiye ‘saygın tutum’ indirimi verildi. Mahkemeler artık katilleri, tecavüzcüleri  aklamaktan vazgeçmeli. Biz bu davaya müdahildik. Mahkeme bile bile bu kararı verdi. Biz platform olarak mahkemeye ‘İndirim verilirse başka insanlar cinayet işlemeye devam edecek,  kadın cinayetlerini durdurmaktan sizlerde sormlusunuz’ dedik. Buna rağmen mahkeme indirim kararını verdi. Biz her türlü indirimin kaldırılmasını istiyoruz. Kadın katillerine ağırlaştırımış müebbet hapis cezasının yasalaşmasını istiyoruz. Taleplerimiz gerçekleşene kadar da mahkeme kapılarında olmaya devam edeceğiz.