Elif Konur'un ilk duruşması görüldü
9.11.2015
İzmir'de öldürülen Elif Konur davasının ilk duruşması bugün Bayraklı Adliyesinde görüldü. Duruşma öncesinde adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

İzmir'de 15 Temmuz 2015 tarihinde Bayraklı ilçesi Osmangazi mahallesinde Elif Konur yeni evli olduğu kocası Savaş Kocabaş tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Davanın ilk duruşması bugün Bayraklı Adliyesinde görüldü. Duruşmadan önce Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve KJA tarafından ortak basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamaya Elif Konur'un ve daha önce İzmir'de öldürülen Pınar Ünlüer'in aileleri de katıldı. Eylemde söz alan KJA'dan Dilan Akpolat Elif Konur'a sahip çıktıklarını davada en ağır ceza verilene kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

Kadın Cinayetlerin i Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural ise şöyle konuştu: "Kadın cinayetlerinde indirimleri kaldıracak ve ağırlaştırılmış müebbeti yasalaştıracak Özgecan Yasası yeni meclis tarafından derhal kabul edilmelidir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne yaklaşıyoruz. Mücadelemiz caydırıcı yasaları kazanmak üzere sürecek."

Konuşmaların ardından okunan basın açıklamasında şunlar ifade edildi: "Kadın cinayetlerini durdurmak üzere 13 yıllık iktidarları boyunca tek bir adım dahi atmayan AKP, yakında yeniden hükümeti kuracak. Kadınlar lehine tüm kazanımları bu süre boyunca dişimizle tırnağımızla söküp alan kadın hareketi olarak bizim mücadelemiz de güçlenerek sürecek."
11.11.2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile dayanışmak için tiyatroda buluşalım