Yargıtay'dan, tecavüz davaları için önemli bir karar çıktı
14.11.2015
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kadına yönelik şiddet ve tecavüz davalarında, emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Yerel mahkeme 15 yaşındaki çocukla rızası karşılığı birlikte olan sanığa 12,5 yıl ceza verdi. Yargıtay ise, "Sanığın, mağdurenin ruhsal ve bedensel sağlığının bozulacağını ön göremeyeceği" gerekçesiyle kararı bozdu. Yargıtay Başsavcılığı buna itiraz edince dosya Ceza Genel Kuruluna geldi. Kurul Ceza dairesinin "Çok bulduğu" yerel mahkeme kararını onadı. Böylece kadına yönelik şiddet davalarında sanık lehine indirine dur denildi.

 
YEREL MAHKEME CEZAYI ARTIRDI
 
15 yaşından küçük Y.Ö’ye cinsel istismarda bulunan M.B’yi nin yargılaması İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Mahkeme, savunmasında Y.Ö’nün sevgilisi olduğunu, rızası ile ilişkiye girdiklerini ve "evlenmek amacıyla bunu yaptığını" söyleyen sanığı önce 8 yıl hapse mahkûm etti ardından da mağdurenin ruh sağlığının bozulduğu gerekçesiyle cezayı 12 yıl 6 aya çıkardı. Karar, sanık avukatınca temyiz edilince dosya Yargıtay 14. Ceza Dairesi’ne geldi. Dosyayı inceleyen daire de, sanığa verilen cezayı skandal bir gerekçe ile fazla bularak bozdu.
 
ÖNGÖREMEZMİŞ
 
Sanığın cezasının indirilmesi istenen bozma kararında "(…) Cebir, tehdit veya hile gibi iradeyi etkileyen herhangi bir hal olmaksızın mağdureyle cinsel ilişkiye giren sanığın, bu eyleminden dolayı kastettiğinden daha farklı ve ağır bir neticenin meydana geldiği, failin, gerçekleşen fakat kastetmediği bu neticeden sorumlu tutulabilmesi için en azından taksirle hareket etmiş olması gerektiği, somut olayda sanığın dosyaya yansıyan sosyal ve kültürel durumu, eğitim düzeyi, kişisel özellikleri, tarafların yaşları ve olayın zora dayalı olmayan gerçekleşme biçimi nazara alındığında ağır netice olarak ortaya çıkan mağdurenin ruh sağlığındaki bozulmanın, sanık tarafından “öngörülemeyeceği(…)" denildi.
 
Dairenin bu kararına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılığın bu itirazını yerinde gören Genel Kurul da, dairenin skandal boyuttaki bozma kararını kaldırarak, yerel mahkemenin kararını onadı.14.11.2015

Polis, haber takibi yapan Jinha'nın kadın muhabirlerini gözaltına aldı