Diyarbakır'da kadın cinayetine "haksız tahrik" ve "saygın tutum" indirimi uygulandı
16.11.2015
Diyarbakır'da geçen 14 Şubat Sevgililer Gününde 3 çocuk annesi eşini öldüren adama ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren mahkeme, haksız tahrik ve saygın tutum indirimi uygulayarak cezayı 20 yıla indirdi.

Diyarbakır'da, 28 yaşındaki Meyrem Yılmaz sokak ortasında eşi tarafından bıçaklanmış  ve genç kadın olay yerinde hayatını kaybetmişti. Hazırlanan iddianamede İbrahim Yılmaz hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 4.5 yıl hapis cezası istendi. İddianamenin kabulünün ardından tutuklu sanık İbrahim Yılmaz'ın yargılaması 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Haksız tahrik ve iyi hal indirimi

Genç kadının ailesinin avukatı Özdel Sanal'ın çiftin çocuklarını tanık olarak dinletme talebini reddeden mahkeme, 2'nci celsede kararı açıkladı. Sanığa 'Kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren mahkeme, eylemin haksız tahrik altında işlendiğini belirterek cezanın 24 yıla indirilmesine hükmetti. Sanığın duruşmadaki saygın tutumunu dikkate alarak da cezayı 20 yıla indirdi. Mahkeme, Yılmaz'a komşusunu yaraladığı için de 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek, bunu ertelendi.

Üye hakim Ramazan Faruk Güzel'in muhalefet şerhi

Sanığın iddia ettiği aldatma olayını öğrenmesinden uzun süre geçtiğini belirten Güzel, "Bu sürede konuyla ilgili tartışma yaşanmamış olması ile haksız tahrik unsuru ortadan kalkmıştır. Maktulün evi terk etmek istemesi, sanığın engelleme çabası, eski yaşanmış olayın tesiri olmaması, anlık gelişen öfke ile bu suçu işlemiş olduğu göz önüne alındığında haksız tahrik unsurunun oluşmadığı kanaatindeyim. Haksız tahrik indirimi kararına katılmıyorum"dedi.

Kadın cinayetlerinin artmasının nedeni haksız tahrik ve iyi hal indirimi

Sanığın eşini evi terk etmek istediği için bıçakladığını belirten Meryem Yılmaz'ın avukatı Avukat Özden Sanal, "Haksız tahrik indirimi almak için bu şekilde ifade verdi. Yasaya göre bu hüküm uygulanamaz. Maktül can havli ile kaçmasına rağmen yakalayıp 3 kez bıçaklamıştır. Cinayet canavarca hisle işlenmiştir. Fakat mahkeme haksız tahrik indirimi uygulamıştır. Sanığın iddiasına konu olayın üzerinden uzun bir süre geçmesi ve bu sürede tartışma bile olmamasına rağmen haksız tahrik indirimi uygulanması gerçeklere ve hukuka aykırıdır. Kararı temyiz ettik. Son 7 yılda binde 400 artan kadın cinayetlerinin nedenlerinden biri sanık beyanlarına göre kararlar verilmesi ve erkek egosu dikkate alınarak haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmasıdır. Toplumsal yara haline gelen kadın cinayetlerine karşı yargının caydırıcı kararlar vermesi gerekir. Kadın cinayetlerinin artmasının nedeni sanık beyanı ve tutumlarına göre iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulanmasıdır" dedi.
16.11.2015

Nusaybin'de, 5 çocuklu hamile bir kadın evinin önünde öldürüldü