Deniz Aktaş'ın katili, Anne Figen Yetişkin'den ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformundan şikayetçi oldu
17.11.2015
Antalya'da sevgilisi Deniz Aktaş'ı öldüren Lokman Barış Çelik öldürdüğü kadının annesi Figen Yetişkin'den ve davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformundan "Adil yargılamayı etkilemeye çalışıyorlar" diye şikayetçi oldu.

Lokman Barış Çelik’in yargılanmasına Antalya 2’nci Ağır ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya, tutuklu sanık Çelik’le öldürülen Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin, tarafların avukatlarıyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, DİSK Emekli Sen, Antalya Kadın Danışma Merkezi, Antalya Kadın Platformu ile HDP Konyaaltı Kadın Teşkilatı’ndan kadınlar katıldı.

Tanık olarak dinlenmesi için hakkında zorla getirme kararı çıkartılan, cinayetin işlendiği akşam olay yerine giden polis memurlarından Ali Osman T. tebligata rağmen duruşmaya gelmedi.

Sanığın geçmişte psikolojik tedavi gördüğünü iddia etmesi üzerine, akıl sağlığının yerinde olup olmadığına ilişkin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’na sevk edilen Lokman Barış Çelik hakkında istenen rapor gelmeyince duruşma ertelendi.

Mahkeme ayrıca, hakkında zorla getirme kararı bulunan tanık polis memuru Ali Osman T.’nin gelecek duruşmaya katılmaması halinde zorla getirme kararını yerine getirmeyen görevliler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını da kayda geçti.

"Kızımı öldürdüğü için sanığa teşekkür mü etseydim?"

Duruşma çıkışı anne Figen Yetişkin’le davayı takip eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adliye önünde bir açıklama yaptı. Adil bir yargılama beklediğini ve bunun için duruşmaların ardından açıklamalarda bulunduğunu belirten Yetişkin, “Sanık bizim hakkımızda şikayette bulunmuş. Bizim canımız katledildi. Benim mantığım almıyor. Bizden ne bekliyorlar? ‘Kızımı öldürdün ne iyi yaptın’ dememizi mi bekliyor. Kızımı öldürdüğü için sanığa teşekkür mü etseydim?” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu açıklama yaptı
 
Açıklamada; "Kadın cinayetlerinde uygulanan indirimlerin toplumda adalet duygusunu zedelediği, Deniz Aktaş kardeşimizin davasında adaletli bir karar alınıncaya kadar mücadeleye devam edileceği açıklandı.17.11.2015

Mahkeme, gelinine tecavüz eden adamın tutuklanmasını reddetti