Ayten Şen davasında deliller karartıldı, sanık özel harekat polisi beraat etti
17.11.2015
2 yıl önce Mardin'de, eşi Ayten Şen'i öldürdüğü iddia edilen eşi özel harekat polisi H.H.A., deliller toplanmadan beraat edildi.

Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti Ayten Şen'i öldürdüğü iddia edilen H.H.A.'yı beraat ettirdi. Adli Tıp'tan istenen raporda olayın cinayet mi yoksa intihar mı olduğu belirlenememiştir yazmasına rağmen mahkeme takdir kullanarak katile beraat verdi. Sanık sadece olaydan önce eşi Ayten Şen'i darp ettiği için 15 ay ceza aldı. Mahkemeye müdahil olarak katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Platform Avukatı Leyla Süren ve öldürülen Ayten Şen'in avukatı Abdülhekim Gider ve Ayten Şen'in ailesi de katıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Leyla Süren'le verilen beraat kararını değerlendirdik:

Bütün delilleri mahkemeye sunduk. Eksik yapılan herşeyi toplanmayan delilleri anlattık. Bu mahkeme 2 yıl boyunca bu olayın cinayet mi yoksa intihar mı olduğunu belirleyemedi. Adli Tıp tarafından verilen raporda da olayın cinayet mi yoksa intihar mı olduğu anlaşılamamıştır deniyor zaten. Bu durumda yapılması gereken bellidir. Bizimde baştan beri söylediğimiz ve talep ettiğimiz gibi, ODTÜ'den teknik ve fiziki inceleme raporu istenmesi gereklidir. Ancak mahkeme delilleri toplamadan kendi başına karar vermiştir. Ayten Şen'in kıyafetlerinden de anlaşılan şu, üzerindeki kıyafetler ev kıyafeti değil çok belli ki dışarı çıkmak üzere hazırlanmış büyük ihtimalle evi terk etmek üzereydi ve cinayet bundan işlendi.

Mahkemenin bu kararı kabul edilemez. Davayı temyiz edeceğiz ve gerekirse AİHM'e kadar götüreceğiz.

Ayten Şen'in Avukatı Abdülhekim Gider ise şöyle konuştu:

Biz baştan fiziki ve teknik bilgi raporunun çıkarılarak olayın bilimsel delillere dayandırılarak çözülmesi gerektiğini dile getirdik. Olay gerçekleştikten 10 gün sonra olay yerinde keşif yapılması ve delillerin toplanması için başvuru yaptık. Ancak talebimiz kabul edilmedi ve Adli Tıp'tan rapor istendi ama Adli tıp'ın bu olayın cinayet mi yoksa intihar mı olduğunu anlaması mümkün değil bunu belirleyemez zaten ortaya çıkan raporda da Adli Tıp cinayet mi intihar mı olduğu belirlenememiştir diye rapor verdi. Mahkeme taraflı ve hukuk dışı bir tavır sergilemiş ve beraat kararı vermiştir. Yapılması gereken bütün delillerin toplanması fiziki ve teknik rapor istenmesi bu sonuçlara dayanarak karar verilmesidir. Adam özel harekat polisi ve o gün ameliyat eldiveni kullanmış sonra yaraya su dökmüş. Bütün bunlar delillerin karartılması için yapılmış hareketlerdir, çünkü bütün bunları zaten biliyor. Ben ilk yardım amacıyla su döktüm diyor ama bu mümkün değil. Ameliyat eldivenini de lavaboyu temizlemek için kullandığını söylüyor ama eldivende herhangi bir atık kalıntısı yok aksine barut var. Bizim dediğimiz gibi teknik ve fiziki rapor istenseydi yakın mesafeden mi yoksa uzak mesafeden mi atış yapıldığı da anlaşılıcaktı fakat bunlar yapılmadı. Hakim vicdani kanaatiyle karar vermiştir. Hakim vicdanıyla karar veremez maddi bulgular ve delillerle karar vermelidir. Olay yaşanmadan 10 gün öncesi ve olay yaşandıktan sonrasına ait telefon kayıtlarının incelenmesi talebimiz de reddedildi. Mahkeme sanığın sıfatından ötürü böyle bir yol izlemiştir. Öldürülen Ayten Şen'in annesi Emine Şen, mahkeme heyetini Adalet Bakanlığına ve HSYK'ya şikayet etmiş sebebi mahkeme heyetinin tarafsızlığını yitirmesi. Ama bütün bunlara rağmen mahkeme heyeti davada çekilmemiştir.

Hukuk açısından bu karar bir faciadır. Mahkeme olayın maddi bulgularla ispatlanmasının önüne geçmiştir. Biz kararı temyiz edeceğiz. Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve gerekirse AİHM'e kadar gideceğiz.
18.11.2015

3 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan adama, "çocukların rızası vardı" denilerek alt sınırdan ceza verildi