3 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan adama, "çocukların rızası vardı" denilerek alt sınırdan ceza verildi
18.11.2015
Diyarbakır'da kendini subay olarak tanıtıp, biri 15, diğerleri 14 yaşındaki 3 kızı evine götürdüğü ve cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 150 yıl hapis istemiyle yargılanırken, 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Ubeydullah Ç.'nin gerekçeli kararında mağdurların rızası vardı denilerek alt sınırdan ceza verildi.

Sanığın mağdurlardan R.A.'ya yönelik "Cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" eylemlerini kabul etmediğini belirten mahkeme, sanık savunmasının aksinin ispatlanamadığını ifade etti.

"Rızaları olmadığına dair kesin bulgu yok"

Sanığın atılı suçtan cezalandırılmasını gerektirir kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği kanaatine varıldığını belirten mahkeme, R.A.'ya yönelik eylemden dolayı beraat kararı verildiğini kaydetti. Kararda, sanığın G.D. ve N.K.'ya yönelik istismar eylemlerini, mağdurların rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair delil bulunmadığı belirtildi.

"Sanığın yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştu"

Sanığın eylemlerinde ceza alt sınırından uzaklaşmayı gerektirir bir neden bulunmadığı kaydedilen kararda, bu nedenle olayın 'Basit cinsel istismar' olarak değerlendirildiği kaydedildi. Bu nedenle sanığa her iki kız için 'hürriyeti tahdit'ten 2'şer yıl 6 ay, 'basit cinsel istismar'dan da 2'şer yıl 6 ay olmak üzere toplam 10 yıl ceza verildiği ifade edildi.

Ayrıca mahkeme, sanığın kişilik özellikleri göz önüne alındığında yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğunu da belirtti.
17.11.2015

Ayten Şen davasında deliller karartıldı, sanık özel harekat polisi beraat etti

18.11.2015

Karısını öldüren adam şerefimi korudum dedi, Yargıtay ise sadakat indirimin önünü açtı