Gülay Memiş'in katili, indirim alabilmek için her yolu denedi
19.11.2015
Manisa'da, evli olduğunu gizleyerek nişanlandığı kendisi gibi polis olan 38 yaşındaki Gülay Memiş'i öldüren tutuklu sanık Beytullah Türkyılmaz'ın yargılanmasına başlandı. Sanık'ın hazırladığı ifade de haksız tahrik indirimlerinden faydalanabilmek üzere düzenlemeler yaptığı gözlerden kaçmadı. "Kadın katillerine indirim uygulanmasın" diyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşmayı takip etti.

Manisa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Gülay Memiş’in katil zanlısının yargılandığı duruşmaya, kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen tutuklu sanık Beytullah Türkyılmaz ve Gülay Memiş'in emekli polis olan babası Ali İhsan Memiş ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri katıldı. 

İndirim için her yolu deniyorlar

Sanık Türkyılmaz, mahkemeye 9 sayfalık yazılı savunmasını okudu. Türkyılmaz mahkemede, "Kendisini dünyadan daha çok seviyordum. Eşimle boşanmanın, yüzüp yüzüp kuyruğuna geldim. Bana ayrılalım deyince dehşete kapıldım. Yaşamım boyunca kimseyi kırmadım ve şiddete başvurmadım. Saçının teline bile zarar verme niyetim yoktu. Ne sen beni bırakabilirsin ne de ben seni dedim" diye savunma yaptı.  Sanığın ifadesini yazılı hazırlaması ve haksız tahrik, iyi hal gibi pek çok indirim maddesinin uygulanması için gerekçe gösterilen bazı kalıpları kullanması gözlerden kaçmadı. 

Haksız tahrik indirimi almak istiyor

Gülay Memiş'in 'Ne kadar seversem seveyim bu iş bitti' sözleri üzerine Beytullah Türkyılmaz, aralarında arbede çıktığını ve olayın yaşandığını öne sürdü. Mahkeme heyeti duruşmayı, 14 Ocak 2016 tarihine erteledi.

İyi hal indirimi diye bir şey tanımıyorum

Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, baba Ali İhsan Memiş ile birlikte adliye önünde açıklama yaptı.  Baba Ali İhsan Memiş, olayın planlı bir cinayet olduğunu belirterek, "Adalete güveniyorum. Cezasının verilmesini istiyorum. İndirimden yararlanmasını istemiyorum. İyi hal indirimi diye bir şey tanımıyorum. Sen bir insanı öldür sonra iyi halden kurtul. Böyle bir şey yok. Kızımın katilinin en ağır cezayı almasını istiyorum. Takipçisi olacağım" dedi.

Kadın katillerine indirim yok

Türkiye’nin dört bir yanında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet ile Uluslararası Mücadele gününde de meydanlara çıkmaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu mahkeme öncesi yaptığı açıklamada kadın cinayetlerinde uygulanan indirimlerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Kadın cinayetlerini durdurmak için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının hiçbir indirim uygulanmadan verilmesi gerektiğini, kamuoyunda Özgecan Yasası olarak bilinen yasanın hemen çıkartılması gerektiğini belirtti. Platform kadınlar için adalet sağlanana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. 

 
19.11.2015

Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın diye Türkiye'nin her yerinde meydanlardayız