Kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için basın toplantısında buluştuk
20.11.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak İstanbul'da düzenlediğimiz basın toplantısı ile kadın cinayetlerini durdurmak için atılması gereken adımları anlattık.

Ceza indirimlerinin kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde uygulanmaması gerektiğini belirten Platform Genel Temsilcimiz Gülsüm Kav, İstanbul Barosu'ndan hukukçular, öldürülen kadınların aileleri ve milletvekilleri ile beraber tüm toplumu 25 Kasımda meydanlarda olmaya çağırdık. "Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın" diyen kadınlar olarak yasal değişikliklerin yapılması gerektiğini anlattık.

 
Platform olarak öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleri, hukukçular ve milletvekilleriyle birlikte kadınların yaşam hakkı için alınması gereken önlemleri sıraladık. Özellikle Özgecan’ın ölümü ardından güçlü bir biçimde gündeme gelen ceza yasasına dair açıklamalarda bulunan Platform Genel Temsilcimiz Gülsüm Kav ve Platform Hukukçumuz İpek Bozkurt, kadınlar için adaletin sağlanmasının ceza indirimlerinin uygulanmaması ile mümkün olacağını belirttiler.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 3 yıl önce kanun teklifini sundu
 
 
Yapılan basın toplantısında kadınlara adalet için “Kadın cinayeti”, İstanbul Sözleşmesi’ne dayanarak tanımlanmalı ve terim TCK’da resmi olarak yerini almalıdır. İndirim maddelerinin gerekçelerine, “kadın cinayeti failleri” için net bir sınırlandırıcı ifade ve hâkimin takdir yetkisi için maddi kıstaslar eklenmelidir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız 
Platformu’nun 3 yıl önce TBMM’ye sunduğu teklif, bu çerçevededir” denildi.
 
Aşırı sevgi gibi indirimler uygulanabiliyorsa, yasayla güvence gerekli
 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav basın toplantısında şöyle konuştu: 
 
“Şiddet uygulayan erkeği siyasetçilerin kınamasını istiyoruz. Kadın koruma yasasının uygulanmasını istiyoruz. Kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için yasal değişiklik talebimizin gerçekleştirilmesini istiyoruz. Aşırı sevgi gibi indirimler uygulanabiliyorsa yasayı yasayla güvence altına almak zorundayız."
 
Öldürülen kadınların aileleri adalet istiyor
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile mücadelesini birleştiren ve başka kadınlar öldürülmesin diye çalışan Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil’de basın toplantısında ailelerin taleplerini dillendirdi. Katili iyi hal indirimi alan Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil:
 
"Muhterem son olsun dedik ama olmadı” dedi. 
 
Platform hukukçularından İpek Bozkurt:
 
"İndirimlerin uygulanmaması için yasal sürecin takipçisiyiz." diyerek kararlılıklarını ortaya koydu.
 
İndirimlerle kadın cinayetleri meşrulaştırılıyor
 
Platform üyelerinden eski CHP Milletvekili Melda Onur: 
 
"Kadın katillerine aşırı sevgi, iyi hal indirimleri uygulanması kabul edilemez" diyerek bir kez daha kadın cinayetlerini meşrulaştıran indirimlere dikkat çekti.
 
Toplum kadın cinayetlerini durdurmak istiyor
 
 
CHP milletvekili Gülay Yedekçi:
 
"Kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için takipçi olacağız. Tüm kadınları bizimle birlikte olmaya çağırıyoruz. Dr. Aynur Dağdemir kardeşimize sahip çıkıyoruz ve takipçisi olacağız. Toplum kadın cinayetlerini durdurmak istiyor. Bunun için önce kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın.  
 
İnsan Hakları Derneği Kadın Komisyonu adına Dilber Yükseldi; kadın bakanlığının kurulmasının öneminin altını çizdi.
 
İstanbul Barosu'ndan Av. Hülya Canbulat: 
 
"Kadınların bu mücadelesinin destekçisiyiz" diyerek kadın cinayetlerini durdurmak için hukukçularında ellerinden geleni yapacaklarını bir kez daha ifade etti.
 
"25 Kasım’da meydanlarda olacağız"
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak 22 Kasım’dan itibaren Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanında “Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın” demek için meydanlarda olacağımızı yineledik.19.11.2015

Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın diye Türkiye'nin her yerinde meydanlardayız

20.11.2015

"İyi hal indirimi" kadın cinayetlerini siyasileştiriyor

Ayşe Nur Dil DEVAMINI OKU