Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ve Sağlık Kuruluşları Doktor Aynur Dağdemir için buluştu
21.11.2015
Samsun'da başka bir kadının öldürülmesini engellemeye çalışırken hayatını kaybeden Doktor Aynur Dağdemir için CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Sağlık Kuruluşları ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ortak basın açıklaması düzenledi.

Kadın cinayetleri devam ederken toplum artık kadın cinayeti olsun istemiyor. Devletin yapmadığını toplum yaparken şiddet gören kadınların öldürülmesini halk engelliyor, kadınları halk koruyor.

 
Samsun’da öldürülen Doktor Aynur Dağdemir de yanında çalışan sekreteri Şeyda A.’yı Yusuf D.’nin saldırısından korumaya çalışırken Yusuf D. Tarafından öldürüldü. 
 
Bugün, bir kadın dayanışması içinde olduğu için öldürülen Aynur Dağdemir için CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Devrimci Sağlık-İş, Türk Ebeler Derneği, Türk Hemşireler Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği, Tüm Radyoloji Teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ortak basın açıklaması düzenleyerek Aynur Dağdemir’e sahip çıktıklarını söylediler.
 
Yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi:  Kadın doğum uzmanı Aynur Dağdemir, birlikte çalıştığı kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti engellemeye çalışırken kadına yönelik şiddetin kurbanı oldu ve vahşice öldürüldü. Bu defa bir meslektaşımızı hem “Kadın cinayeti” hem “Sağlık çalışanına şiddet” kapsamında kaybetmiş bulunmaktayız.
 
Acı kaybımızdan bu iki toplumsal sorunu çözmek için adım atmayanlar sorumludur.Yetkililer ve yargı, kadın cinayetleri her gün yaşanan en somut sorun iken, yaşam hakkı ihlallerini durdurmak yerine failleri cezasız bırakıyor. Dr. Aynur Dağdemir’in failine cebine bıçak alarak hastane ortamına girme cesaretini kazandıran son dönemde buluşmaya cebinde bıçakla gidip kadınları öldürenlere verilen ve toplum vicdanını yaralayan “Tutku indirimi” , “Saygınlık indirimi” gibi ceza indirmleridir.
 
24 Kasım 2015 Salı günü kadın ve sağlık örgütleri olarak Türkiye çapında eylemler düzenleyeceğiz. Aynı gün öğle saatlerinde illerde belirleyeceğmiz toplanma yerlerinden “Kadına ve sağlıkçıya yönelik şiddet sona ersin” pankartıyla belirlenen noktalara yürüyecek ve siyah çelenk bırakacağız” 20.11.2015

Boşandığı adam tarafından, babası İsmail Ülker ile birlikte öldürülen Derya Ülker'in ailesinin yanındayız

21.11.2015

Boşanmak istediği adam, genç kadının yüzüne ve vücuduna kezzap attı