Boşanmak istediği adam, genç kadının yüzüne ve vücuduna kezzap attı
21.11.2015
Konya'nın Ereğli ilçesinde altı yıldır şiddet gördüğü eşi Gökhan Elber'den boşanmak için dava açan Zehra Elber, geçtiğimiz mayıs ayında kocasının kezzaplı saldırısına uğradı. Elber'in yüzü ve vücudunun belden yukarısı yanarken, sol gözü de görme yeteneğini kaybetti. Zehra Elber, bugüne kadar 18 ameliyat oldu.

Ereğli’de oturan 23 yaşındaki Zehra Elber, altı yıl önce 28 yaşındaki Gökhan Elber ile kaçarak evlendi. Evlendikten sonra Ankara’ya yerleşen Elber çiftinin bu evliliklerinden iki oğulları oldu. Zehra Elber, evlendikten sonra garson olan işsiz eşi Gökhan Elber’den sürekli şiddet görmeye başladı. Elber bunun üzerine geçen mayıs ayında ailesinin yanına yerleşti.

 
Zehra Elber, geçen mayıs ayında boşanma davası açtı. Gökhan Elber 27 Mayıs günü eşi Zehra Elber’i telefonla arayarak,“Çocukları görmek istiyorsan bir internet salonuna git, internet aracılığıyla çocukları göstereyim. Hasretini gider”dedi.
 
Protez göz takıldı
 
Elber’i eşi tekrar telefonla arayıp, çocuklarının uyuduğunu ve başka zaman göstereceğini söyledi. Elber bunun üzerine kız kardeşiyle birlikte evine dönerken evlerine yaklaşık 100 metre kala kendilerini takip eden eşi Gökhan Elber’in kezzaplı saldırısına uğradı.
Boşanma davası açtığı için eşinin yüzüne ve vücuduna kezzap döken Elber yere yatırıp başını tekmeledi. Bu sırada ablasını kurtarmak isteyen Ezgi Oktay’ın da koluna kezzap döken saldırgan Gökhan Elber, hızla olay yerinden uzaklaştı. Zehra Elber, önce Ereğli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ardından Konya’ya, sonra da kapsamlı bir tedavi için Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edildi.
 
Zehra Elber, kezzaplı saldırı sonucu sol gözü görme yeteneğini kaybetti. Bunun üzerine yapılan ameliyatla Elber’e, protez göz takıldı. Yüzü ve vücudundaki yanıklar nedeniyle de 18 ameliyat geçirdi.
 
Ağır yaralamadan sekiz yıl hapis istemi
 
Polis tarafından kısa sürede gözaltına alınan Gökhan Elber, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Elber, ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Olayın ardından Elber çiftinin iki oğlu anne Zehra Elber’le birlikte yaşamaya başladı.
 
Anne Ümmü Gülsüm Oktay, kızının sürekli şiddet gördüğünü belirterek, “Kızım altı yıl önce sevdiği Gökhan Elber ile kaçarak evlendi. Çocuklarımızın mutlu olması için daha sonra bizde bu evliliği onayladık ve düğün yaptık. Ancak kızım evlendikten sonra sürekli şiddet görmeye başlamış, ikinci 2’nci kattaki evlerinden aşağı atmış. Vücudunun dokuz yerinde kırıklar vardı” diye konuştu. 
 
Ümmü Gülsüm Oktay, damadı Gökhan Elber’in, 2014 yılında kızına uyguladığı şiddet nedeniyle altı ay evden uzaklaştırma kararı alındığını ve kızının o dönem bir süre kadın sığınma evinde kaldığını belirtti. Anne Oktay, kızının yaşadığı bu durumu da yeni öğrendiklerini söyledi.
 
Tedavi masrafları 200 bin TL
 
Kızının tedaviye ihtiyacı olduğunu kaydeden Ümmü Gülsüm Oktay, “Kızım 18 kez ameliyat oldu. Hiçbir sosyal güvencesi yok. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ereğli Kaymakamlığı ve Ankara Valiliği’nin destekleriyle bugünü kadar tedavi oldu. Yine valiliğin izniyle açılan maddi yardım kampanyası sonucu yaklaşık bir ay önce kızıma protez göz takıldı. Plastik ve Genel Cerrahi’de ameliyatlar olması gerekiyor” dedi.
 
Kızının Ankara katliamı nedeniyle hastanedeki yoğunluk yüzünden geçici olarak taburcu edildiğini söyleyen anne Gülsüm Oktay, “Evimiz küçük ve nüfusumuz kalabalık. O yüzden kızım evde enfeksiyon kaptı ve yaraları iltihaplandı. Şu an yaralarından dolayı yatağından kalkamaz hale geldi. O saldırının ardından psikolojisi bozuldu. Kızımın bundan sonra olacağı estetik ve diğer ameliyatlarının tedavisi 200 bin liranın üzerinde olduğu belirtiliyor. Bizim bunu ödeyecek gücümüz yok. Biz devletimizden ve milletimizden destek bekliyoruz” diye konuştu.
 
Zehra Elber için başlatılan yardım kampanyasındaki hesap numarası şöyle:
Ziraat Bankası Niğde Ulukışla Şubesi hesap no: 54611225500121.11.2015

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ve Sağlık Kuruluşları Doktor Aynur Dağdemir için buluştu

21.11.2015

Gaziantep'te kadınlar, kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın diye eylemdeydi