8 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan adama 15 yıl ceza verildi
21.11.2015
Diyarbakır'da 8 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan İ.Ş.'ye 15 yıl hapis cezası verildi.

Diyarbakır'da 19 Şubat'ta Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran anne C.A., 10 yaşındaki oğlu H.A. ile 8 yaşındaki kızı S.A.'yı ödünç çay şekeri almaları için komşusuna gönderdiğini, bir süre sonra oğlunun eve yalnız döndüğünü ve bir adamın kardeşini kaçırdığını söylediğini anlattı. Polis, küçük kızı sokakta bir kişi ile yürürken buldu. Kızın yanındaki 25 yaşındaki İ.G. gözaltına alındı, yapılan aramada üzerinde bir bıçak bulundu. Polis merkezine götürülen şüphelinin, bazı fotoğrafları silmeye çalıştığı fark edilince cep telefonuna el konuldu.

Psikolog eşliğinde ifadesi alınan kız çocuğu S.A., eve dönerken yanlarına gelen İ.G.'nin 'Gel sana para vereyim' diyerek kendisini uzakta bir kulübeye götürdüğünü söyledi. S.A.'nın anlattıklarına göre şüpheli İ.G. burada küçük kıza pornografik görüntüler izletmişti ve cinsel istismarda bulunmuştu.

Şüpheli İ.Ş. işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Hazırlanan iddianamede, şüpheli İ.Ş.'nin 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarına teşebbüs', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'Çocuklara müstehcen yayınları izletme' suçlarından 46 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

İddianamenin kabulünün ardından İ.Ş.'nin tutuklu yargılaması Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Davanın ilk celsesinde ifadesi alınan İ.Ş. iddiaları reddederken, mağdurun psikolog eşliğinde alınan ifadesi de tutanak altına alınarak dava dosyasına konuldu. Davanın ikinci celsesinde esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı'ndan gönderilen rapora göre mağdura ait iç çamaşırı üzerinde bulunan vücut sıvısının sanığa ait olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Davayı karara bağlayan mahkeme sanık İ.Ş.'yi önce 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanık İ.Ş.'ye 'Hürriyetten yoksun kılma' suçundan da 2 kez artırım uygulayarak 6 yıl hapis cezası verdi. İ.Ş.'ye toplam 15 yıl hapis cezası veren mahkeme sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışları ve pişmanlık göstermemesi nedeniyle ceza oranında herhangi bir indirim uygulanmadığını açıkladı.

Kararın açıklanmasının ardından mağdur S.A.'nın avukatı Mahsuni Karaman Yargıtay'a temyiz başvurusu yaptı. Dilekçesinde eksik ceza tayin edildiğini söyleyen Avukat Karaman şöyle dedi:

"Suç tarihinde 8 yaşında olan mağduru zorla alıkoyarak suçu işlediği sabit olan sanık ile ilgili 9 yıllık temel cezanın artırılması gerekmektedir."
22.11.2015

İstanbul'da kadınlar haykırdı: Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın