İstanbul'da kadınlar haykırdı: Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın
22.11.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bugün (22 kasım Pazar) saat: 15.00'de Taksim Tünel'de buluşarak Galatasaray'a yürüdük. Ellerimizde öldürülen kadınların gözlerinin bulunduğu dövizlerle hep bir ağızdan "Kadın Cinayetlerinde İndirimler Uygulanmasın" dedik.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü sebebiyle 22 Kasım Pazar günü Taksim Tünel’de bir araya geldi. Galatasaray’a yürüyen kadınların ellerinde öldürülen yüzlerce kadının gözleri vardı. Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın diyen kadınlar son dönemde mahkemelerden çıkan indirim gerekçelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Öldürülen kadınların ailelerinin de katıldığı eylemde kadınların taleplerini netti: Kadın cinayetlerini durdurmak için indirimler uygulanmasın. Eyleme CHP Kadın Kolları,EHP'li kadınlar, Erktolia, Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnsiyatifi'nden Kadınlar ve  KADER de destek verdi. 

 

İndirimleri uygulayanlar kadın kardeşlerimizin gözlerine baksın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Galatasaray Meydanı’nda toplanan yüzlerce kadına şu sözlerle seslendi: “Bu indirimleri uygulayanlar hayata bir kere bu kadın kardeşlerimizin gözlerinden baksınlar. İşte bu elimde gördüğünüz Aynur kardeşimiz, bir kadının hayatını kurtaracaktı, kendisi bir fotoğraf oldu” 

Kadın cinayetlerinde indirim yok

Gülsüm Kav “Şu ara sıkça rastladığımız, kadın cinayetlerinde indirimlere karşı mücadele ediyoruz.” Diyerek neden indirimlerin kaldırılması gerektiğini anlattı. Tüm kadınları birlikte mücadele yürütmeye çağıran Kav, Platform olarak talepleri hayata geçene kadar, kadın cinayetleri durana kadar mücadele edeceklerini anlattı. 

Hükümet bizi duymuyor mu?

Koruma altındayken kızkardeşi Muhterem Göçmen öldürülen ve katiline yine indirim uygulan Çiğdem Evcil ise yıllardır mücadele yürütüp gerçekleri anlattıklarını hatırlatarak : “Biz aileler yıllardır bağırıyoruz. Bu hakimler, savcılar, bu hükümet duymuyor mu?” dedi. 

“Efendim” demek katil olduğunu değiştirmez

Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun, Platformu yine yalnız bırakmayarak şöyle konuştu: ” Bir kadın katilinin hakime "efendim" demesi katil olduğunu değiştirmez. Kadın cinayetleri davalarında indirimler uygulanmayana kadar mücadelemiz sürecek.” 

Milattan sonra 300 kadın öldürüldü

Melda Onur ise hükümetin yapmadıklarını ve verdiği sözleri sıralayarak “Özgecan'dan sonra milat olacak demişlerdi. Milattan sonra 300'den fazla kadın öldü.” Diyerek gerçekleri bir kez daha ifşa etti. 

Kadınlar, "aşırı sevgi" değil yaşam haklarını istiyor

KADER Genel Sekreteri Pelin Taşkıran kadınlar için Meclise sundukları talepleri sıraladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim tüm kadınları mücadeleye çağırdı. 

 
21.11.2015

8 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan adama 15 yıl ceza verildi

22.11.2015

Ankara'da kadınlar, kadın katillerine indirimler uygulanmasın diye meydandaydı: Adalet biziz susmayacağız