Ankara'da kadınlar, kadın katillerine indirimler uygulanmasın diye meydandaydı: Adalet biziz susmayacağız
22.11.2015
Ankara’da kadınlar; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü için toplandı. Kadınlar ellerinde öldürülen kadınların gözlerinin fotoğraflarını taşıyarak Sakarya Heykel’den Yüksel caddesine yürüdü. Eyleme Hatice Kaçmaz’ın ablası Birgül S. katılırken EHP’li kadınlar, Chp Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka ve Türk Tabipler Birliği de destek verdi.
Bugüne kadar bütün kazanımlarımızı dişimizle, tırnağımızla söküp aldık. Bundan sonra da mücadelemiz güçlenerek sürecek.

Meydanları, sokakları dolduruyoruz

Kadın cinayetlerinde katillere kravat taktıkları için, pişmanım dedikleri için iyi hal indirimleri uygulanıyor. Tutku derecesinde sevdim dedikleri için saygın tutum indirimi uygulanıyor. Erkekliğime laf etti dediklerindeyse haksız fiil indirimi uygulanıyor. Bu indirimlerin uygulanmamasının tek yolu, yasal güvence altına almaktan geçiyor. Kadın cinayetlerinde ceza indirimleri uygulanmasın diye bu 25 Kasım’da mücadelemizi büyütüyoruz.

Kadını korumayı kendine görev edinmeyen bu iktidar zihniyeti var oldukça kadın cinayetleri durmayacak

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka kalabalığa şöyle seslendi: ‘’Özgecan yasası olarak bilinen kanun teklifini 24. Dönemde de 25. Dönemde de meclise götürmüştüm. Bu dönem de götüreceğim. Bu konuda yargıya da büyük görev düşüyor. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerekiyor. Kadını korumayı kendine görev edinmeyen bu iktidar zihniyeti var oldukça kadın cinayetleri durmayacak.’’

‘’Aşırı sevgi’’ indirimi veren hakim kadın katillerine yeni bir yön çizdi

Katiline ‘’aşırı sevgi’’ indirimi verilen Hatice Korkmaz’ın ablası Birgül S.: ‘’Hakim bu indirimle katillere yeni bir yön çizdi. Tutkulu seven her katil indirimlerden faydalanacak. Biz adaletin tecelli etmediğine inanıyoruz ve temyize gittik. Buradan Yargıtay’a sesleniyorum. Yargıtay bu kararı bozmalı. Bizim vicdanlarımız ancak bu şekilde rahat eder. Kadın dayanışmasına biz de her zaman destek vereceğiz. Her zaman kadınların yanında olacağız.’’ şeklinde konuştu.

Yeni kadın cinayetleri istemiyoruz

Türk Tabipleri Birliği merkez konsey üyesi Deniz Erdoğdu bütün kadınları dayanışmaya çağırarak:  ‘’Birkaç gün önce Dr. Aynur Dağdemir’i; kadın kardeşine sahip çıkmak istediği için, duyarsız kalmadığı için, bir kadın cinayeti daha olmasın diye araya girdiği için kaybettik. Katil başka bir kadını koruduğu için onu cezalandırdı. Kazara olan bir yaralanma değil, bilinçli bir şekilde katledilmiştir. Biz kadınlar olarak topluma defalarca yaptığımız uyarıları tekrarlıyoruz. Kadınlar dayanışma içinde olacak. Yeni kadın cinayetleri istemiyoruz. Bu eril şiddetin bu erkek egemen adaletin değişmesi gerekiyor. Bu da kadınların eliyle, kadınların özgürleşmesiyle olacak. ‘’ dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ankara temsilcisi Ayşen Kavas basın açıklamasından sonra, bütün kadınları mücadeleye katılmaya çağırarak eylemi sonlandırdı.
22.11.2015

İstanbul'da kadınlar haykırdı: Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın

22.11.2015

Kadınlar Konya'da kadın katillerine indirimler uygulanmasın diye yürüdü