Kadınlar Konya'da kadın katillerine indirimler uygulanmasın diye yürüdü
22.11.2015
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Konya’da da kadın katillerine indirimlerin uygulanmaması için yürüdü.

25 Kasım kadına şiddete karşı uluslarası mücadele günü olması sebebiyle Konya’da yürüyen Kadın Cnayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri Alaattin meydanında buluşarak Gedavet’te bir basın açıklaması yaptı. Eyleme CHP kadın kolları ve EHP’li kadınlar da destek verdi.

Kadın katillerine verilen indirimlerin teşvik edici olduğunu söyleyen platform üyeleri Konya’da bir üniversite öğrencisine “2.özgecan vakası olsun” diyen minübüs şoförünün beraat ettiğini belirterek “Bizler ne hiçbir kadın kardeşimizin zarar görmesini veya öldürülmesini istemiyoruz. Bunun için yasa yapıcıları meclise götürdüğümüz Özgecan Yasası’nı çıkarmaya ve indirimlerle kadın katillerinin cesaretlendirilmesinin önüne geçmeye çağırıyoruz” dediler.

Gedavet Meydanı’nda basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu şunları söyledi:

Kadın cinayetlerinde katillere kravat taktıkları için, “pişmanım” dedikleri için “iyi hal” indirimi uygulanıyor. “Tutku derecesinde sevdim” dediklerinde “saygın tutum” indirimi uygulanıyor. “Erkekliğime laf etti” dediklerinde ise “haksız fiil” indirimi uygulanıyor. Kadın cinayetlerinde ceza indirimleri uygulanmamasının tek yolu, indirimlerin uygulanamamasını yasal güvence altına almaktır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan tüm kadınları, sesimize ses olmaya ve kadın cinayetlerini durdurmak üzere mücadeleye katılmaya çağırıyoruz.

“Zehra’nın mücadelesi bizim mücadelemizdir”

Basın açıklamasının ardından Ereğli’de boşanmak istediği için yüzüne ve vücuduna kezzap atılan Zehra Elber için çağrı yapan kadınlar şunları söyledi: Zehra kardeşimizin boşanmak için verdiği mücadele ve yaşam hakkı mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Hiçbir kadın hak mücadelesinde yalnız değildir. Bizler buradan Zehra kardeşimizin yanında olduğumuzu ve en kısa zamanda kendisiyle iletişime geçeceğimizi söylüyoruz. 
22.11.2015

Ankara'da kadınlar, kadın katillerine indirimler uygulanmasın diye meydandaydı: Adalet biziz susmayacağız