Minibüsüne binen kadını, "İkinci bir Özgecan olayı neden olmasın" diye tehdit eden şoföre beraat verildi
24.11.2015
Konya’da yaklaşık 8 ay önce Selçuk Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki R.U.’nun yerleşke içinde güzergah dışına çıktığını söyleyerek tartışırken “İkinci bir Özgecan olayı neden yaşanmasın” diyen ve hakkında “tehdit ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından dava açılan minibüs şoförü 26 yaşındaki E.A.D., “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Minibüs şoförü E.A.D., kadın öğrenciyi tehdit suçundan kanıt yetersizliğiyle beraat etti.

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi R.U., 27 Mart günü saat 14.40’ta dersten çıkıp, Alaeddin Keykubat Yerleşkesi içinde durakta bir süre tramvayın gelmesini bekledi. Tramvayın gelmemesi üzerine R.U., yine yerleşke içinden geçen bir minibüsü durdurup bindi. Minibüs şoförü E.A.D., şehir içine gitmediğini ancak, giden minibüse aktarma yapabileceğini söyledi. Minibüs, yerleşke içinde bir süre gittikten sonra içinde bulunan 2-3 yolcu da indi. İçindeki yolcular indikten sonra minibüs, güzergah dışına çıkıp Ziraat Fakültesi’nin arkasındaki ağaçlık alanın bulunduğu caddeye döndü. Bunun üzerine telaşlanan R.U., şoför E.A.D.’ye nereye gittiğini sorup, inmek istediğini söyledi. Şoför E.A.D., genç kadına nerede okuduğunu, nereli ve nerede yaşadığı hakkında sorular sormaya başladı.

 
Genç kadın, şoföre tekrar ‘Neden ormanlık alana gidiyorsunuz?’ diye sorması üzerine şoför E.A.D., aynaya bakarak, geçen Şubat ayında Mersin’de bindiği minibüste öldürülen Özgecan Aslan’ı kast ederek “İkinci bir Özgecan olayı neden yaşanmasın?” dedi. R.U., bunun üzerine bağırarak inmek istediğini söyledi. R.U.’nun telefonunun çalması üzerine şoför, minibüsü durdurdu. R.U. da hızla minibüsten indi. Minibüsten indikten sonra şoförün kendisini aynadan gözetlemeye devam ettiğini belirten R.U., polise haber verdi. Genç kadının şikayeti üzerine polis, yerleşke içerisindeki mobese kameralarından minibüsün plakasını tespit ederek E.A.D.’yi minibüs durağında yakalayarak gözaltına aldı. R.U., tarafından polis merkezinde teşhis edilen E.A.D., ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
 
İşine son verilen E.A.D., hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ‘Kişiyi hürriyetten yoksun bırakma ve tehdit’ suçlamalarıyla ilgili 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz olarak yargılanmaya başlandı.
 
Mahkemede görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanan şoför E.A.D., müşteri olarak minibüse aldığı R.U.’nun tedirgin olduğunu görerek sakinleştirmek için konuştuğunu ile sürerek “Özgecan cinayeti gibi olmaz merak etme” gibi sözler söylediğini belirtti. R.U., kısa mesafe olduğu için de güzergah dışına çıktığını iddia etti.
 
Konya 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi, trafik bilirkişilerinden olay yerinin minibüs güzergahı olup olmadığının tespit edilmesi için keşif yapılmasını istedi. Bilirkişi heyeti mahkemeye sunduğu raporda, minibüs sürücüsü E.A.D.,’nin olayın yaşandığı sırada güzergah dışında olduğunu bildirdi.
 
Mahkeme, 12 Kasım tarihinde sonuçlandı. Davaya katılmayan minibüs sürücüsü E.A.D.’ye ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Minibüs şoförü E.A.D., kadın öğrenciyi tehdit suçundan ise delil yetersizliği gerekçesiyle beraat etti.25.11.2015

25 Kasım'da, kadın cinayetlerinde indirim uygulayan adalet sistemine karşı siyah çelenk