Kız yurtlarına drone ile röntgen tacizi
25.11.2015
Geçtiğimiz günlerde Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalan kadınların yurdun giriş kapısının ıssız bir yola açıldığını ve kadınların bu yoldan geçerken taciz ve saldırı tehdidi altında yurtlarına döndüğünü duyurmuştuk. Şimdi ise tacizin yurt odalarına kadar girdiğine öğrencilerin çektiği video ile şahit olduk.

Cevizlibağ’da bulunan Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’ndaki taciz olayının kamera görüntüsü ortaya çıktı. Kadın öğrenciler, tacizin sadece yurt yoluyla  sınırlı kalmadığını tacizcilerin odalara lazer tuttuğunu, drone(kamera) ile de gözetlemeye çalıştığını söylemişti.  Sözü edilen drone öğrenciler tarafından kayda alındı. Görüntüde küçük bir helikopter olduğu anlaşılan cisim bir odanın camının önünde dolaşıyor.

Platform olarak Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalan kadın öğrenciden olayı dinledik:

Bu sene açılmış olan Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdunda kalmaktayım. Yeni açılmasından dolayı bazı aksaklıkların yaşanmasını normal karşılayabiliyoruz fakat güvenlik önlemini görmezden gelemeyiz. Kimin başına neyin geleceği belli değil.Bazı arkadaşlarımız sözlü tacize uğramıştır buna ben de dahil.

Yurt odalarımız bile başkaları tarafından farklı amaçlarla gözlenmek istenmiştir ki bir arkadaşımız durumu fark edip kayıt altına almıştır.

Bizim tek istediğimiz; ön tarafta bir kapının açılması.İkinci öğretim olan arkadaşlarımız bizden daha çok zorlanıyor. Umuyorum ki en yakın zamanda , birine zarar gelmeden önce  kapının yapılması için faaliyete geçilir.

Çekilen taciz videosu:

 
25.11.2015

25 Kasım'da, kadın cinayetlerinde indirim uygulayan adalet sistemine karşı siyah çelenk

26.11.2015

Samsun'da, eşinden şiddet gören kadın tek başına eylem yaptı