Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmasına tolerans göstermesin
27.11.2015
Yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, "Kadına Yönelik Şiddet"e dair projelerini açıkladı. Ramazanoğlu, "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Eylem Planı"nın üçüncüsünü hazırladıklarını söyledi. Bakan Ramazanoğlu sözünde samimiyse, kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması için gerekli yasal düzenlemeyi gündemine alsın.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu; “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a ilişkin ‘Etki Analizi Çalışması’ tamamlandı. Gereken iyileştirmeleri planlayıp, şiddetle mücadelemizde önemli bir mesafe kaydetmeyi hedefliyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede teknik araç ve yöntemlerle, mağdurların etkin biçimde korunmasına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Yalnızca mağdur takip edilerek failin sistemde olmadığı güvenlik butonu uygulamasının yetersiz olduğu gözlemlendiğinden, fail ve mağdurun birlikte izlendiği ve daha etkin koruma sağlanan sistemin pilot uygulamasına karar verildi. Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı bünyesindeki elektronik izleme sistemi altyapısı ve elektronik kelepçe cihazları ile, şiddet uygulayan ve şiddet mağdurunun birlikte takip edildiği pilot uygulamaya başlandı" dedi.

 
Kadın Cianyetlerini Durduracağız Platformu olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nu göreve çağırmıştık. Bakan Sema Ramazanoğlu, kadına yönelik şiddete tolerans göstermeyeceklerini ve şiddetle mücadele edeceklerini söyledi. Biz de Platform olarak diyoruz ki, Bakan Ramazanoğlu sözünde samimiyse Türkiye'nin dört bir yanında tüm meydanlarda söylediğimiz "kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın, gereken yasal düzenleme yapılsın" teklifimizi gündemine alsın çünkü toleransın en büyüğü kadın cinayetlerinde uygulanan indirimlerdir.
 26.11.2015

Konya'da Doktor Seval Türkan erkek bir hasta yakını tarafından saldırıya uğradı

27.11.2015

Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalan kadınlar soruyor: Bir kadının öldürülmesini mi bekliyorlar?