Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalan kadınlar soruyor: Bir kadının öldürülmesini mi bekliyorlar?
27.11.2015
Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan kadın öğrencilerin yaşadığı tacizler büyük tepki çekti. Drone (video çekimi yapan ve uzaktan kumandayla kontrol edilen hava aracı) ile de taciz edildiği belirtilen yurtta yaşananları yurtta kalan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar ile değerlendirdik. Genç kadınlar güvenlik önlemlerin yetersizliğine dikkat çekti.

İ.Z.: Bu sene açılmış olan Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu’nda kalıyorum. Yeni açılmasından dolayı bazı aksaklıkların yaşanmasını normal karşılayabiliyoruz fakat güvenlik önleminin alınmamasını görmezden gelemeyiz. Kimin başına neyin geleceği belli değil.Bazı arkadaşlarımız sözlü tacize uğramıştır, buna ben de dahil.Yurt odalarımız bile başkaları tarafından farklı amaçlarla gözlenmek istenmiştir ki bir arkadaşımız durumu fark edip kayıt altına aldı. Bizim tek istediğimiz yurdun ön tarafına bir kapının açılması. İkinci öğretim olan arkadaşlarımız bizden daha çok zorlanıyor. Umuyorum ki en yakın zamanda, birine zarar gelmeden önce  kapının yapılması için faaliyete geçilir.

 
Bibergazı olmayanı yurda almıyoruz
 
G.Y.: Yurdumuzun kapısı tramvay ve metrobüs durağına uzak olmakla birlikte arka ve ıssız bir sokakta bulunuyor. Yolda sokak lambaları az olduğu için karanlıkta her an biri arkanızdan gelip size istediği gibi laf atma cüretini kendinde bulabiliyor. Defalarca sözlü tacize maruz kalabiliyorsunuz. Yurt kapısının önünde dilediği gibi bekleyen arabalar sizi istediğiniz yere götürmeyi teklif edebiliyor. Yani bu yurdun kapısına gitmek için riski göze almış olmalısınız. Arkadaşlarla aramızda bir espiri oluştu bu durumdan sonra: "Biber gazı olmayanı yurda almıyoruz."
 
Bir kadının öldürülmesini mi bekliyorlar?
 
G: Yurtta internet olmadığı için kütüphanede ders çalışıyordum. Saat 20.30 civarlarında yurda gitmek amaçlı kütüphaneden ayrıldım. Tramvaya bindim. Hava kararmıştı fakat tramvay hattı kalabalık olduğu için sorun yaşamıyordum. Tramvaydan inip yurt yoluna girdiğimde yine aynı ıssız manzarayla karşılaştım. Yolun karşı tarafında bir grup genç oturuyordu. Beni görünce birkaçı ayağa kalktı ve bağırarak bana seslerini duyurmaya çalıştılar. Tam onların hizasına geldiğimde sözlü tacize başladılar. 2 tanesi bana doğru yöneldi. Korktum ve koşmaya başladım. Yurdun girişine geldiğimde yurt güvenliğine tacize uğradığımı söylediğimde bana "plakasını al" dedi. Benden bir yayanın plakasını almamı istedi! 
 
Geç saatlerde yurt güvenliğinden sorumlu bir kişinin devriye dolaşacağını söylediler fakat öyle bir şey olmadı. Şimdi giriş kapısının ön tarafa alınması için çalışmalar başlatıldığını dillendiriyorlar fakat bununla ilgili hiçbir bilgi vermiyorlar. Sanırım ilk önce bir kadının daha tecavüze uğrayıp öldürülmesini bekliyorlar. Nede olsa mahkemelerimizin indirim verecek tecevüzcü katillere de ihtiyacı var!27.11.2015

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmasına tolerans göstermesin

27.11.2015

Boşanmak isteyen eşini kurşunlayan adama "iyi hal" indirimi verildi