Boşanmak isteyen eşini kurşunlayan adama "iyi hal" indirimi verildi
27.11.2015
Boşanmak isteyen eşini 3 kurşunla yaralayan adamla ilgili davada hâkim, daha ilk duruşmada, mahkemeye bile gelmeyen sanığa iyi hal indirimi yapıp, suç işlemeyeceği kanaatiyle cezasını erteledi.

Hürriyet'in haberine göre, ilk duruşması, önceki gün yani 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde yapılan davaya yol açan olay, Gaziantep’te, bundan 6 yıl önce başladı. O tarihte 19 yaşındayken, 8 yaş büyük Hakan T. ile görücü usulü evlendirilen H.T., bir yıl sonra bir erkek bebek doğurdu. Hemen ardından da kocasından şiddet görmeye başladı. Şiddetin dozu artınca, oğlunu da bırakarak evden ayrılan H.T., İstanbul’daki ailesinin yanına sığındı.

 
Vurdu serbest kaldı
 
Ancak Hakan T., boşanmak ve yeni bir hayat kurmak isteyen karısını İstanbul’da da rahat bırakmadı. 11 Ekim 2014’te, tehditler üzerine çağrılı koruma verilen H.T.’nin yolunu kesen Hakan T., “Bu iş burada bitecek” diyerek ateş etti. 3 mermiyle ayak kemiği parçalanan Hatice T. bir ay hastanede kaldı. Gaziantep’te yakalanan Hakan T. ise nöbetçi mahkemede serbest bırakıldı. Bu süreçte boşanan H.T,. velayeti kendisine verilmesine rağmen korkudan gidip oğlunu alamadı.
 
"İyi davrandı"
 
Hakkında Küçükçekmece 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde tehdit, kasten yaralama ve ruhsatsız silah bulundurmaktan dava açılan Hakan T. ise, Gaziantep’te talimatla ifade verip, İstanbul’da yapılan ilk celseye katılmadı. Davayı ilk duruşmada karar bağlayan hâkim, Hakan T.’yi ruhsatsız silah bulundurmaktan 1 yıl hapis cezasına çarptırıp, davranışlarını, pişmanlık durumunu lehine indirim nedeni kabul ederek cezayı 10 aya indirdi. Kasten yaralamadan da 1 yıl 9 ay hapis verilen Hakan T.’nin bu cezası da aynı gerekçelerle 1 yıl 5 ay 15 güne indirildi.
 
Hâkim, tehditten verdiği 6 ay hapis cezasını da 5 ay hapse indirdi. Tüm bu cezalar da, Hakan T.’nin sabıkasız olması, yeniden suç işlemeyeceği kanaatiyle, bir ve iki yıllık denetim süresine bağlı olarak ertelendi. Denetim süresi iyi halli olarak geçirildiği takdirde cezanın infaz edilmiş sayılacağı belirtildi. Hakan T., bu süre içerisinde kasıtlı bir suç işlemesi durumunda, ertelenen cezasının kısmen veya tamamı infaz kurumunda çektirilecek.
 
"Öldürürüm diyordu"
 
Hatice T., 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ndeki ilk duruşmada, hakime özetle şu ifadeyi verdi: “Eşim İstanbul’a geldiğimden beri ‘Seni öldürürüm, sensiz yaşayamam’ diye tehdit ediyordu. Olay günü eşim elinde silahla bana doğru koşarak ‘Sana demedim mi’ diyerek üç el ateş etti. Yere düştüm eşim kaçtı. Olaydan sonra koruma kararı verilerek korumaya alındım.”
 
 
"İyi halde son nokta"
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Leyla Süren şunları söyledi: “İyi hal indirimindeki son nokta! Duruşmaya hiç çıkmadan, indirim aldı. Şaşırmayız derken şaşırdığımız bir nokta. Demek ki erkek olmak indirim almaya yetiyor.”
 
"Yanına kalıyor"
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından İpek Bozkurt da karara şöyle tepki gösterdi: “Bu adam karısına öldürme kastı ile kurşun sıkıyor, kaçıyor. Buna rağmen her şey yanına kâr kalıyor. Mahkemenin verdiği karar bir sonraki şiddetin önünü açan bir karar.”27.11.2015

Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu'nda kalan kadınlar soruyor: Bir kadının öldürülmesini mi bekliyorlar?

28.11.2015

Nişanlısını öldüren adama hakim müebbet hapis cezası verdi, cezada indirim uygulanmadı