Zehra kardeşimiz yalnız değildir
29.11.2015
Bugün Konya Ereğli’de boşanmak istediği kocası tarafından yüzüne ve vücuduna kezzap atılan Zehra Elber’i ziyarete gittik. Zehra hala boşanmak istediğini söylerken, Zehra Elber’in hem yaşam hakkını hem boşanma hakkını kullanabilmesi için yapılacaklar ise açık.

Bugün Konya’da boşanmak istediği kocasının çocuklarını göstermek bahanesiyle evin dışına çektiği ve kezzapla vücudunu yaktığı Zehra Elber’i ziyaret ettik. Zehra hastanede tedavi görmesi gerekirken hastane tarafından kabul edilmediği için evde yatmak durumunda ve pansumanlarını annesi yapıyor. Zehra ise iyileşmek ve boşanmak istediğini söyleyerek yetkilileri göreve çağırıyor.

Zehra Elber: Evli olduğumuz sırada kocam bana defalarca şiddet uyguladı. Zaten fazlasıyla alkol ve esrar kullanıyordu. Bir keRe kulağımı ısırarak kopardı ve beni 2. kattan aşağı attı. Ben daha önce de koruma talep ettim. Yüzüme kezzap atıldığında da koruma altındaydım ancak yaralanmam engellenmedi. Ben sadece o gerekli cezayı alsın istiyorum. Bir an önce sağlığıma kavuşmak ve boşanmak istiyorum. Yüzüm yandığı için deri nakli yapılması gerekiyor. Gerekirse benim yüzümü değiştirsinler ama kocam beni bir daha tanıyamasın.

Bizler de Zehra için yapılması gerekenler açıkça ortadayken bunların hiçbirini yapmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını, Sağlık Bankalığını ve Zehra’nın korunmasını sağlaması gereken tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Zehra yüzüne ve vücuduna kezzap atıldığında koruma altındaydı ve koruması şu an devam etmiyor. Ancak Zehra kendini güvende hissetmediğini söyleyerek korumasının devam etmesini talep ediyor. Bu durumda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 6284 sayılı Koruma Kanunu’nu göz ardı etmemeli ve hem Zehra’yı hem ailesini koruma altına almalıdır.

Kezzaptan kaynaklı yanıkları hala iyileşmeyen Zehra’nın bir an önce hastanede tedavi altına alınması gerekmektedir. Hastaneye giden ve kabul edilmeyen Zehra için Sağlık Bakanlığı harekete geçmeli ve Zehra’nın sağlığına kavuşana kadar hastanede tedavi görmesini sağlamalıdır.

Zehra’nın ve çocuklarının bir daha kendilerine tehdit oluşturabilecek kişiler tarafından yerlerinin öğrenilmemesi ve tehdit edilmemeleri için isim ve adreslerinin değişmesi gerekmektedir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 6284 sayılı Koruma Kanunu’nu uygulaması yeterlidir.

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Zehra kardeşimizin hem yaşam hakkı hem boşanma hakkı mücadelesinde yanındayız. Zehra ve onun gibi hiçbir kadın kardeşimiz yalnız yürümeyecek.

1.12.2015

Muhtar Remzi Kandaz'ın açıklaması kadın katillerini cesaretlendiriyor