Almanya'da kadınlar, kadın cinayetlerini ve çözümlerini konuştu
2.12.2015
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü gündemiyle Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mozaik kadın grubunun davetlisi olarak bir toplantıya katıldı. Türkiye’deki kadın cinayetleri ve kadın hareketinin çözüm önerileri konuşuldu.

Kadın cinayetleri Türkiye’de devam ederken kadın hareketi çözüm önerilerini ısrarla dile getiriyor. Kadın cinayetleri ve kadına şiddet yani kadınların ezilmesi evrensel bir meseleyken kadınlar çözümlerin de evrensel hukuk yollarıyla gelmesi gerektiğini savunuyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Almanya’da Mozaik kadın grubunun davetlisi olarak bir toplantıya katıldı. Türkiye’deki kadın cinayetleri ve kadın hareketinin çözüm önerileri konuşuldu. Toplantıda Türkiye’deki kadın cinayetlerini konuşan kadınlar çözüm önerilerini de değerlendirdi. Toplantının konuşmacıları Türkiye’den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve Almanya’dan weiser Ring Lahn Kreis temsilcisi Monica Schmidt’ti.

Kadınlar her yerde yaşam hakkını savunuyor

Türkiye’deki kadın cinayetleri ve çözümleri üzerine konuşulan toplantıda Almanya’da yaşayan kadınlar da çözümün kadın cinayetlerinde indirimlerin uygulanmaması olduğu konusunda hem fikirken 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının kadınlar için yaşam ve ölüm meselesi olduğu tartışıldı. Meclisten geçirilen yasaların uygulanmasıyla bile kadın cinayetlerinde azalma yaşanacağı bir gerçekken ceza kanununda da indirimlerin kaldırılarak iyileştirileye gidilmesi gerktiği konuşuldu. Türkiye’den Almanya’ya ya da dünyanın başka bir yerine kadınlar yaşam haklarınnı savunurlarken hiçbir kadının şiddet görmemesi veya öldürülmemesi için de mücadele etmenin gerektiği vurgulandı.