İzmir'de bir kadın koruma altındayken öldürüldü
3.12.2015
İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde boşanma davası açan ve bir süre öncesine kadar kendisine koruma verilen 23 yaşındaki Damla İbru, dedesinin evinde uyuduğu sırada açık cezaevinden firar eden eşi Şenol İbru tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Olay, Karşıyaka İlçesi'nde bulunan evde dün (02.12.2015) öğle saatlerinde meydana geldi.

 
4 yıl önce Şenol İbru ile evlenen Damla İbru eşinden şiddet gördüğü için, 1.5 yıl önce boşanma kararı alıp dedesi 70 yaşındaki Ahmet Eker ile anneannesi 61 yaşındaki Cevriye Eker'in evine yerleşti. Boşanma davası sürerken, eşi tarafından tehdit edildiğini söyleyen Damla İbru'nun, polise başvurması üzerine koruma kararı verildi. Ardından Damla İbru çocuklarını eşinin ailesini bırakıp Muğla'da yaşamaya başladı.
 
Bir süre önce eşinin cezaevine girdiğini öğrenen Damla İbru, çocuklarını görmek için 3 gün önce İzmir'e geldi ve dedesinin evinde kalmaya başladı. Eşinin İzmir'de olduğunu öğrenen, adli bir suçtan hükümlü olan Şenol İbru, Menemen Açık Cezaevi'nden kaçıp genç kadının kaldığı eve gelerek Damla İbru'ya bıçakla saldırdı. Genç kadını defalarca bıçaklayan Şenol İbru, gürültü üzerine Eker'in odaya girmesiyle koşarak kayıplara karıştı.
 
Damla İbru'nun dedesi Ahmet Eker: “Kadın cinayetleri son bulsun”
 
"Torunum şiddet gördüğü için eşinden boşanmaya karar verdi. Devlet bir dönem koruma kararı aldı. Torunum tehdit edildiği için Muğla'daydı, eşi cezaevine girince 'Bir şey yapamaz' diye çocuklarını görmek için İzmir'e geldi. Ancak kocası nereden öğrendiyse torunumun İzmir'e geldiğini öğrenmiş. Artık kaçtı mı yoksa izinli mi çıktı bilmiyorum. Olay sırasında evde bulunan eşim, Şenol İbru'yu kaçarken arkasından görmüş hala olayın şokunu yaşıyor, torunumun öldüğünü söyleyemedik. Artık kadın cinayetleri son bulsun"3.12.2015

Özgecan Aslan davasındaki gibi tüm kadın cinayeti davalarında indirim uygulanmamalıdır