Kadınların mücadelesi ile Özgecan davasında adalet sağlandı
3.12.2015
Mersin'de öldürülen ve ardından tüm kadınları ayağa kaldıran Özgecan Aslan'ın katillerinin yargılandığı davanın 3 duruşması bugün Tarsus Adliyesi'nde görüldü. 3 duruşmadır süren davada bu kez sanıklar Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve Necmettin Altındöken hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Karar salonda alkışlarla karşılandı.

Türkiye’nin en can yakıcı gündemlerinden biri olan kadın cinayetleri gerçeğinde, bu gün kadınların mücadelesi ile yarattıkları kamuoyu baskısı ile tarihi bir kırılma yaşandı. Ölümü ardından “artık yeter” diyerek milyonların kadın cinayetlerine karşı sokaklara döküldüğü Özgecan için adalet sağlandı. Sadece 3 celse süren mahkemeden 3 sanık içinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çıktı. Sanıklar hakkında takım elbiseleri, pişmanlık söylemleri... Vb taktiklerin hiç birine aldırış edilmeyerek cezai indirim uygulanmadı. Karar hem mahkeme salonunda hem de adliye önünde eylem yapan kadınlarca alkışlarla karşılandı. Başka Özgecanlar olmasın, bu emsal karar tüm kadın cinayetleri davalarında uygulansın diyen kadınlar gerekli yasal düzenlemenin bir an evvel yapılması çağrısında bulundu. 

 
Arkadaş mağduruyum demeye çalıştılar
 
Sanık Suphi, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe hakkında Ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Sanık Fatih Gökçe, "tek pişmanlığım Suphi ile arkadaş olmak" ifadesiyle, diğer sanıklarda benzer söylemlerle suçu birbirlerine atmaya çalıştı. Sanıkların cinayet gününe dair yalanları, birbirleriyle olan çekişmeleri davayı izleyenlerin sabrını bir kez daha zorladı.  Sanıkların defalarca “suçsuz” olduğu avukatlarınca söylendi.  Bu da yetmeyince katillerden indirim alabilmek için ne kadar pişman olduklarını anlattıkları bölümler başladı. 
 
Adalet tecelli etmeli
 
Özgecan'ın amcası Yaşasın Aslan: "Bugün adaletin tecelli edileceği gün olmalı, bu salondan adalet çıksın" diyerek ailenin taleplerini bir kez daha ortaya koydu.
 
Kadınlar adliye bahçesindeydi
 
Tarsus Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Halkevci Kadınlar duruşma öncesinde adliye önündeydi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Özgecan Yasası olarak adlandırdıkları yasanın bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundular.
 
Öldürülen kadınların aileleri de Tarsus’taydı
 
Özgecan Aslan davası öncesi öldürülen Emine Baş'ın babası Sabri Us da yine Tarsus’a kadar gelerek tüm kadınlar için adalet istediğini haykırdı. Us: “İktidara sesleniyorum kızlarımız ölmesin, yasayı düzenleyin” dedi. 
 
Tüm kadın cinayetlerinde indirim uygulanmamalı
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, mahkemenin ardından yaptığı konuşma ile davayı ve verilen kararı değerlendirdi. Kav şöyle konuştu: “Kadın cinayetlerine sebep olan halen kadın cinayetlerinde uygulanan, indirimlerdir. Bu mahkeme heyeti bu indirimlere fırsat vermedi. Çünkü çok önemi bir kamuoyu, çok önemli bir mücadele yürüttük. Ama biz diyoruz ki, öldürülen çok sayıda kadın kardeşimiz var iken, Özgecan'dan önce ve sonra her gün kadın cinayetleri yaşanıyor iken onların her biri de Özgecan kadar masum iken, bütün bu indirim uygulanmayışı tüm kadın cinayetlerinde geçerli olmalıdır” dedi. Kav, bunun için önerdikleri Türk Ceza Kanunu madde teklifinin meclis gündemine alınmasını gerektiğini belirtti. 
 
 
Pişmanlık indiriminden faydalanmak istediler
 
Kav  davada yaşananları şöyle değerlendirdi: “ Özgecan’ı hunharca öldürenlerin bile indirim almak için gösterdiği çabalar… Savunma hakkı kutsaldır fakat beraat istemeleri, bu sanıkların gerçekten pişman olmadıkları halde pişmalık indirimden faydalanmak istemeleri gerçekten rezildi. Katil pişman olduğu tek şeyin Suphi ile arkadaş olmak olduğunu söyledi. Yani yaptıkları ile ilgili hala gerçekten bir pişmanlık duymuyorlar. Aslında pişman olmadığı halde indirim almak için bir senaryo yazıyor.”
 
Kav kadın cinayetlerinin politik olduğunu, erkeklerin birbirinden feyz aldığını şu sözlerle özetledi: “ birbirinden çok farklı erkekler, birbirinden farklı şehirlerde hep aynı şeyi söylüyor, hep aynı savunmayı yapıyor. Artık buna bir son verilmesi için indirimlerin uygulanması oluşturduğumuz kamuoyunu güçlendirmeye devam etmeliyiz” Kav konuşmasını şöyle bitirdi: “Bundan sonra ilk işimiz meclisin kapısına dayanmak olacaktır. Tüm kadın cinayetlerinde geçerli olacak indirimlerin düzenlenmesini sağlamalıyız.” 
 
Emsal teşkil etsin
 
 
Aslan ailesinin avukatı Efkan Bolaç, kararın açıklanması ardından istedikleri cezanın verildiğini belirterek, "Bu ceza bundan sonraki bütün kadın cinayetlerinde örnek olur diye düşünüyoruz. İndirimsiz, 'çok seviyordu ağır tahrik altındaydı' gibi örneklemelerin olmayacağı bir süreç olsun istiyoruz. Umarız bu karar bütün ülkede emsal teşkil eder" diye konuştu.
 
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ise Özgecan davasının simge davalardan biri olduğunu kaydetti.3.12.2015

Aydın'da bir kadın, birlikte yaşadığı adam tarafından öldürüldü