AKP'nin ilk icraatı: Kadını değil aileyi korumak
6.12.2015
AKP, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonun göreve başlamasıyla toplumun temeli "aile kurumu" diyerek boşanmaların araştırılması için bir meclis komisyonu kurulmasını önerdi. AKP Ardahan Milletvekili Oktay Atalay, boşanmaların arttığını söyleyerek "ailenin güçlendirilmesi" için meclis komisyonu kurulmasını talep etti.

AKP, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun göreve başlamasıyla toplumun temeli “aile kurumu” diyerek boşanmaların araştırılması için bir meclis komisyonu kurulmasını önerdi. AKP Ardahan Milletvekili Oktay Atalay, boşanmaların arttığını söyleyerek “ailenin güçlendirilmesi” için meclis komisyonu kurulmasını talep etti.

 
Verilen önergede boşanma ve evliliklerle ilgili istatistikler dikkat çekti. Raporda “tedbir alınmadığı takdirde sıkıntılara sebep olacağı aşikardır” ifadesi yer aldı.
 
Kadın cinayetleri ile ilgili veri yok, boşanmayla ilgili var
 
Artan kadın cinayetleri karşısında kendilerine verilen soru önergelerine “kadın cinayetleriyle ilgili elimizde veri yok" cevabını veren AKP’nin, sunulan önergede boşanmaları ve evlilik oranlarını yakından takip ettiği anlaşılıyor. Raporda 2014 yılı ve 2013 yılı karşılaştırılması yapıldı.
 
“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu yüzden kuruldu”
 
AKP son yıllarda evliliklerin artması için getirdiği düzenlemeleri raporda paylaştı. Maddi, çeyiz ve konut yardımlarına değindi. Kadın Bakanlığı’nın kapatılarak yerine açılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ise yine aileyi korumak ve evlilikleri arttırmak amacıyla kurulduğu da getirilen düzenlemelerin anlatıldığı bölümde paylaşıldı.
 
Kadınlar boşanmak isterken öldürülüyor; AKP ise evlendirme peşinde
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun son olarak Kasım ayında yayınladığı raporda öldürülen kadınların %20’sinin boşanmak istediği için öldürüldüğü açıklandı. AKP’nin ilk icraat olarak sunduğu önerge ise boşanmaların azaltılması için önlemler almayı öneriyor. 
“Boşanma hadiseleri, kişisel ve ailevi problemler olmaktan öte toplumun genelini ilgilendiren sonuçlar doğurmakta ve toplumumuzun aile yapısını derinden yaralamaktadır” ifadesi kullanılan rapor, boşanmak isterken öldürülen kadın sayısına doğrudan etki edebilir.
 
Türkiye’de boşanma oranları dünya ortalamasına göre çok yüksek değil
 
Birçok Avrupa ülkesinin ve kadın erkek eşitliğinin nispeten sağlandığı ülkelere göre  Türkiye’de normal bir seyir görülmekte. Eurostat Avrupa istatistik Kurumu'nun yayınladığı araştırmaya göre: Boşanma oranları; Belçika %71; Estonya, %58 ; Lüksemburg, %60 ; İspanya, %61 ; Çek Cumhuriyeti, %66 ; Macaristan, %67 ; Portekiz, %68  olarak seyrederken, evlilik oranlarının düştüğü AB içinde 1990'da her bin kişiden 6,3'ü evlenirken, bu sayı 2000'de 4,4 ve 2011'de 4,1'e indiği görülmektedir.
 
Çocukların mutluluğu boşanmaları engellemekle sağlanmıyor
 
AKP’nin önergesinde çocukların mutluluğu ve korunması konusuna eğiliniyor. Ancak çocukların mutsuzluğunun nedeni olarak aile içinde sıklıkla şiddete, cinsel istismara maruz kalmaları ve erkek egemenliğinin yarattığı şiddet olduğu  gösterilirken, AKP’nin hazırladığı önergede bununla mücadele değil, boşanmaları azaltma yönüne bir gidiş söz konusu.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav: Aile içerisinde yaşanan sorun “boşanamamaktır”
 
Türkiye’de dünyadaki ilerlemeye uymayan aile içerisinde yaşanan başlıca sorun boşanmak değil, “boşanamamaktır”. Kadınların şiddetten ya da mutsuz bir evlilikten kurtulmak için boşanmaya çalışırken öldürülmeleri, kadın cinayetleridir. Bu bakımdan TBMM’nin ilk işi içinde kadınların şiddete uğradığı, çocukların örselendiği ve ne yazık ki sıklıkla annelerinin hayatını kaybetmesine, babalarının cezaevine girmesine neden olan kadın cinayetlerini gündemine almasıdır. Aile içerisinde kadınların özel olarak uğradığı ayrımcılığı görmeden, kadınlar korunmadan ailenin de korunamayacağı bilinmelidir.6.12.2015

Dusseldorf Cemevi'nde, kadın cinayetlerini, uygulanan indirimleri ve çözüm yollarını konuştuk

6.12.2015

Hey katil, hey tecavüzcü bundan böyle takım giyerek yırtamazsın!

Işıl Özgentürk DEVAMINI OKU