"Özlem Selek'in ölüm nedeni aydınlatılsın"
8.12.2015
Afyonkarahisar'da kocası tarafından darp edilen ve darp edildikten sonra 26 Temmuz 2013 günü beyin kanaması belirtileriyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 25 yaşındaki 3 aylık hamile Özlem Selek'i darp eden kocası Ali Selek'in yargılandığı dava Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ölüm nedeninin darp olduğunu belirten ilk rapordan sonra hazırlanan raporlarda ölüm nedeni kesin olarak belirtilmiyor. Selek'in ölüm nedeninin ortaya çıkarılması için mücadele verenler; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Esin Yeşilırmak, Özlem Selek'in annesi Meliha Akyol ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fatma Kurt, davayı değerlendirdi.

2013 yılında Afyonkarahisar’ın Susuz beldesinde kocası tarafından darp edilen ve darp edildikten 5 gün sonra (26 Temmuz 2013) beyin kanaması belirtileriyle hastaneye kaldırılan ve hastanede hayatını kaybeden, 2 çocuk annesi ve 3 aylık hamile Özlem Selek’i darp eden kocası Ali Selek’in Afyonkarahisar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görüldü.

Kocası tarafından darp edildiğine dair güçlü kanıtlar olmasına rağmen ölüm nedeni belirlenemeyen Selek’in davasında kocası Ali Selek şüpheli sıfatıyla tutuksuz olarak yargılanıyor.

Özlem Selek’in ölüm nedeninin aydınlatılması için mücadele veren ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Selek’in öldürülmesinin sağlık nedenleriyle olmadığını, Selek’in sağlık problemi bulunmadığını; ölüm nedeninin darp olduğunu iddia ediyor.

Selek’in ölümünü inceleyen birinci otopsinin raporunda ölüm nedeninin darp nedeniyle gerçekleştiği  kesin olarak belirtiliyor. Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan gelen 2’nci ve 3’ncü rapora göre ise ölüm nedeninin belirsiz olduğu söyleniyor.

Özlem Selek’in ölüm nedeninin aydınlatılması için mücadele veren; Selek’in ailesi Meliha Akyol, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fatma Kurt ve Platform avukatı Esin Yeşilırmak davayı değerlendirdi.

Özlem Selek’in annesi: “Benim kızımın darptan öldüğünü herkes biliyor”

Özlem Selek’in annesi Meliha Akyol ise “Benim kızım, öldüğü zaman hamileydi. Hastaneye kontrollere gidiyordu, kontrollerde hiç bir hastalık çıkmadı. Doktorların kontrollerine baksınlar benim kızımın sağlıklı olduğu ortaya çıkar. Ölüm nedeni belli olmadan, dava kapanamaz benim beklentim ölüm nedeninin kesin olarak belli olmasıdır. Bu devir bilgisayar devri. Her bir sağlık kaydı bilgisayarlarda var. O kayıtların hepsini değerlendirseler görecekler söyledikleri başka hastalıklar, tansiyon, kan hastalığı Özlem’de yok. Benim çocuğumun darptan öldüğünü herkes biliyor, bunun ispatlanması gerek. Sanığın serbest dolaşması da bizi çok yaralıyor. Bugün benim kızımı darp eden yarın başkasını darp eder. Cezasız kalıyor hem topluma zarar. Benim kızım zaten sürekli şiddet görüyordu. Mahkeme bunu da görüyor. Neden serbest geziyor o zaman” diye konuştu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatı Esin Yeşilırmak: “Patolojik hastalığı olması imkansız, düştüğünü iddia eden kimse yok”

Platform avukatı Esin Yeşilırmak, ilk raporda ölüm nedeninin kesin darp olduğu, ölümle darp arasında illiyet bağı olduğu belirterek ; ikinci ve üçüncü raporlarda ise ölüm nedeninin belirsiz dendiğini söyledi. Av. Yeşilırmak, “Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan gelen raporda; Özlem Selek, beyin ödemi ve beyin kanaması nedeniyle ölmüştür ancak ölüme neyin sebep olduğu belli değildir; patolojik kökenli, darp veya düşme-çarpmadan dolayı da olabilir deniyor.Ancak Özlem Selek, 25 yaşında, sağlıklı, iki çocuk doğurmuş bir kadındı. Ayrıca ölüm anında 3 aylık gebe olan Selek, gebeliğinden dolayı düzenli olarak hastaneye gidip geliyordu. Bu yüzden, patolojik kökenli bir hastalığının olması imkansız. Selek’in düşme veya çarpmadan dolayı hastaneye başvurmadığı da ortada. Sanık da dahil hiç kimse maktülün düştüğünü söylemiyor. Bu yüzden, Adli Tıp’ın bize ölüm nedeninin kesin olduğu rapor vermesini talep ediyoruz. Dosyanın çoğu aşamasında da geçmeyen; Özlem Selek’in gebe olması, çocuğun ölüm anında 3 aylık olması, ceninin büyümesi ve kişilik haklarına sahip olması nedeniyle de iki insan ve gebe bir insan öldüğü için sanığa ağırlaştırılmış ceza istiyoruz. Bu davada ve tüm kadın cinayetlerinde, tüm haksız fiillerde istediğimiz budur.” ifadelerini kullandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fatma Kurt: "Özlem neden öldü? Aydınlatılsın"

Platform temsilcisi Fatma Kurt, “Platform olarak Özlem’i darp eden kocasının yargılandığı davayı müdahil olarak takip etmekteyiz ve her bir duruşmada ısrarla talep ettiğimiz şey, Özlem kardeşimizin ölüm nedeninin aydınlatılması. Bu talebimiz üzerine Özlem’i tedavi eden doktorlar yeniden dinleniyor. Ölüm nedeninin darba bağlı beyin ödemi olduğunu gösteren otopsi raporundan sonra hazırlanan raporlarda beyin ödeminin başka sebeplerden de kaynaklanıyor olabileceği belirtildi. Ancak Özlem’in sağlık kayıtlarından biliyoruz ki sıralanan bu sebepler Özlem’de mevcut değil. Bu kayıtların değerlendirmeye alınarak ölüm nedeninin kesinleştirilmesi gerekir. Hiçbir sağlık sorunu olmayan genç yaşta bir kadın olan Özlem kardeşimizin ölüm nedeni aydınlatılmalıdır. Hiçbir yurttaşın ölüm nedeni karanlıkta kalmamalıdır. Özellikle kadına şiddet ve kadın cinayetleriyle iç içe olan bir davada kesin ölüm nedeni tespit edilmeden dava bitmemelidir. Duruşmada sanık avukatının ‘Doktorları dinlemeye gerek yok bu işin sonu tekrar adli rapora gider, zaten rapor var’ demesi üzerine Savcı’nın ‘Bizim görevimiz davayı bitirmek değil, gerçeği ortaya çıkarmaktır. Gerekirse yeniden rapor istenir’ demesi örnek bir yaklaşımdır. Savcı’nın da vurguladığı gibi Özlem kardeşimiz için gerçek aydınlığa çıkmalı ve adalet yerine getirilmelidir. Özlem neden öldü? Aydınlatılsın.” dedi.

Tahliller, testler incelenirse kesin ölüm nedeni belli olacak

Davanın aydınlatılması için mücadele veren kişilerin de söylediği gibi, Selek’in herhangi bir sağlık problemi olmadığı gebeliği nedeniyle düzenli sağlık kontrolleri yaptığından dolayı belgelenmiştir.. Selek’in yaptırdığı kontrollerin değerlendirilerek oluşturulabilecek bir raporda kesin ölüm nedeninin darp olduğunun ortaya çıkacağı düşünülüyor.
7.12.2015

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, kadın cinayetlerinin üstünü "kapatıyor"

8.12.2015

Koruma altındayken öldürülen Sedef Berberoğlu'nun katiline ağırlaştırılmış müebbet verildi