Koruma altındayken öldürülen Sedef Berberoğlu'nun katiline ağırlaştırılmış müebbet verildi
8.12.2015
Sedef Berberoğlu 13 Eylül 2013'te boşanmak istediği ve ayrı yaşadığı kocası Lütfi Sefa Berberoğlu tarafından öldürüldü. Lütfi Sefa Berberoğlu olay günü Sedef Berberoğlu, Sedef'in patronu Okan Duran ve diğer patronunun oğlu Abdullah Tekin'i takip ederek otomobille seyir tepesinde durdukları sırada pompalı tüfekle ateş açtı. Sedef ve Abdullah Tekin hayatını kaybederken, Okan Duran ise kaçarak kurtuldu.Sedef Berberoğlu öldürüldüğünde koruma altındaydı. Koruma kararına rağmen Lütfi Sefa Berberoğlu defalarca kez Sedef'i boşanırsa öldürmekle tehdit etmişti. Hakim davada hiçbir indirim uygulamazken, gerekçe olarak "caydırıcı olması düşünülerek" diye kararı yazdırdı.

Muğla'da 13 Eylül 2013 tarihinde boşanmak istediği kocası Lütfi Sefa Berberoğlu tarafından öldürülen Sedef Berberoğlu'nun karar duruşması öncesinde Muğla Adliyesi önünde eylem yapıldı. Eyleme Sedef Berberoğlu'nun ailesinin yanısıra İzmir'de öldürülen Eda Okutgen'in ablası Nazlı Okutgen de katıldı. Eylemde konuşan Sedef'in annesi Gülender Kan şunları söyledi: "Özgecan'ın katilerine ceza indirimi uygulanmadığı gibi tüm kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmamalı. Bunun için yasa istiyoruz. İki yıldır süren kızımın davasında da indirimsiz ceza bekliyorum." Sedef'in teyzesi Behice Çoban ise, "kadın cinayetleri artık durdurulsun, devlet gereğini yapsın" dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yapılan basın açıklamasını Karya Kadın Derneği ve KESK Kadın Komisyonu'ndan İlknur Başer okudu. Ayrıca eyleme Muğla Karya Kadın Derneği, Muğla Emek Benim Kadın Derneği, KESK, CHP'li Kadınlar da katıldı.

Geçtiğimiz hafta Özgecan’ın davasından çıkan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasından sonra kadınlar olarak bir kazanım da Sedef Berberoğlu davasından elde edilmiş oldundu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak müdahil olduğumuz Sedef kardeşimizin davasından da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararını elde ettik. Sedef kardeşimizin annesi Gülendar Kan’ın da söylediği gibi, Özgecan ve Sedef kardeşimizin davasında elde ettiğimiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının bütün kadın cinayetlerinde uygulanması için kadın katillerine indirim uygulanmaması için yasa talebimizin biran önce gündeme alınması ve yasanın çıkarılması gerekiyor.