Selime Günaydın cinayetinde karar: "Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası"
17.12.2015
Evlilik programında tanıştığı ve 10 Nisan'da da evlendiği eşi Rıfat Gönbak tarafından evliliklerinin 3. ayında öldürülen Selime Günaydın'ın Bakırköy 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nde davası görüldü. Davada Rıfat Gönbak'a hiçbir bir indirim uygulanmadı ve cezası "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" olarak belirlendi.

Evlilik programında tanıştığı ve 10 Nisan’da da evlendiği eşi Rıfat Gönbak tarafından evliliklerinin 3. ayında öldürülen Selime Günaydın’ın bugün Bakırköy 4.Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görüldü. Davada Rıfat Gönbak’a hiçbir bir indirim uygulanmadı ve cezası "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" olarak belirlendi.   

Rıfat Gönbak Selime Günaydın’ı aralarında yaşanan tartışmadan sonra bıçaklayarak öldürmüştü.

Rıfat Gönbak, savcılık ifadesinde olayı şöyle anlattı: 

“Evlilik programında tanışıp evlendik. Daha sonra da onun yaşadığı kiralık eve gittim. İlk evliliğinden 10 yaşında bir çocuğu vardı. Genellikle babasında kalıyordu. Bize de geliyordu. ‘Bir daha bizim yanımıza gelmesin’ deyince tartıştık. Mutfaktan aldığım bıçağı rastgele sapladım.”

Sanık "Haksız Tahrik" indirimi istedi

Sanık, haksız tahrik nedeniyle cezada indirim istedi. Ancak hükmü açıklayan Bakırköy 4.Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırdı.

Selime Günaydın’ın abisi Tural Günaydın: "Karardan dolayı mutluyum"

“Bugüne kadar, 13 aydan beri katıldığım mahkemelerle ilgili içimde müebbetten yargılanacağı ile ilgili bir his vardı. Ancak bugün bununla ilgili içimde bir şüphe oluşmuştu çünkü neden derseniz, rakip avukatın savunma olarak söylediği sözlerin savcı ve hâkimlerin kafasını karıştırır diye düşündüm. Ama bugün ki karar öyle olmadığı için mutluyum”

Selime Günaydın’ın Avukat Hatice Temizkan: "Türkiye’nin imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nde de belirtildiği gibi kadın cinayetlerinde ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanamamaz"

"Biz bütün kamunun vicdanını yaralayan kadın cinayetlerini ancak bu şekilde sesimizi duyurarak durdurabiliriz. Selime Günaydın ne yazık ki bir evlendirme programında tanışarak evlendiği adam tarafından evlendikten 3 ay sonra 5 ayrı yerinden bıçaklanarak katledilmiştir. Kadının en kutsal olan yaşam hakkı ihlal edilmiştir. Sayın savcı mütalaasında haksız tahrik indiriminin haksız şekilde uygulanmasını istedi. Biz buna şiddetle karşı çıktık, bunun uygulanmasının mümkün olmadığını söyledik.

Sayın savcının mütalaasına göre her türlü savunmayı sokabilirsiniz. Nedir bunlar; erkekliğime hakaret etti, çok kıskandım, başka bir erkekle görüşüyordu, internete girdi… Yani aklınıza hayalinize gelebilecek en iğrenç iddia ve iftiralardan ibaret bu savunmaya itibar ediliyordu ne yazık ki. Ve bu otomatik olarak uygulanıyordu. TCK'de iyi hal ve haksız tahrik indirimi var. Bu müesseseler de olmak zorunda, doğru ve yerinde kullandırıldığı sürece. Haksız tahrik indirimi uygulandığında ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alt sınırdan uygulandığında 18 yıla kadar inebiliyor. Bunun üzerine bir de iyi hal indirimi uygulanıyor. Çok şükür ki bugün bu mahkemede bugün bu mahkemede bu yanlış uygulamayı kırdık, sanık ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı."

Platform temsilcilerinden Fadik Temizyürek ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Selime kardeşimizin katiline mahkeme ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Tahrik ve iyi hal indiriminden faydalanmadı. Bu hem platformun mücadelesinde hem de toplum vicdanında çok önemli bir gelişme. Bundan sonraki kadın cinayetlerine mutlaka caydırıcı olacaktır diye düşünüyoruz. Özgecan'ın karar duruşmasından sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası İstanbul'da da verilmiş oldu. Muğla'da Sedef Berberoğlu kardeşimizin katiline de hiçbir indirim yapılmadı. Hakim bunu açıklarken caydırıcı olması için cezası verdim dedi. Mücadelemiz toplum nezdinde bir karşılığını buluyor. Mahkemelerde de buluyor. Katiller cezalarını bulsunlar ki yeni kadın cinayetleri olmasın"