Koruma kararları kağıt üstünde kaldı
19.12.2015
Gaziantep'te geçen Cumartesi günü, kardeşleri Hayri Azgın tarafından öldürülen Semra Azgın ve kızkardeşi Elif Kınacı ile olay günü Mardin'de oldukları için ölümden kurtulan diğer 2 kız kardeş hakkında, 2015 yılı içerisinde mahkeme tarafından Hayri Azgın'a karşı defalarca koruma kararı verildiği ortaya çıktı.

Öldürülen kız kardeşlerin avukatı Metin Kınacılar, "Mahkemelerin verdiği koruma kararının ne anlama geldiğini çözemiyorum. Şiddet mağduru başvurunca mahkeme koruma kararı veriyor ama bu karar sadece kağıt üzerinde kalıyor, gerisi yok" diyerek tepki gösterdi.

 
41 yaşındaki Elif Kınacı ile ablası 42 yaşındaki Semra Azgın, geçen Cumartesi günü Kolejtepe Mahallesi'nde kardeşleri Hayri Azgın tarafından öldürüldü. Ablalarını öldürdükten sonra kaçan Hayri Azgın kısa süre sonra polis tarafından suç aleti tüfekle yakalandı ve sorgulamasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hayri Azgın kadın katillerine verilen indirimlerden yararlanmak adına ifadesinde "öldürmek değil yaralamak istedim, pişmanım" dedi.
 
Mahkeme defalarca koruma kararı verdi 
 
Kardeşlerinin şiddetine maruz kaldıklarını ve tehdit edildiğini belirten kız kardeşler, Ocak ayından itibaren kimi zaman bireysel, kimi zaman ise hep birlikte mahkemeye başvurarak koruma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti yapılan başvuruların ardından 9 kez koruma kararı verdi. 1 ile 6 ay arasında değişen süreyle verilen koruma kararlarında şiddetle suçlanan Hayri Azgın'ın kız kardeşlerin bulunduğu konut ve işyerine yaklaşmaması, yakınlarına, tanıklarına ve çocuklarına yaklaşmaması, iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi, aksi halde cezalandırılacağı kaydedildi. Kız kardeşlerin Şubat ayında yaptığı başvuruda ise mahkeme; Hayri Azgın'ın 1 ay süreyle kardeşlerinin bulunduğu yere 50 metreden fazla yaklaşmaması istenen koruma kararını verdi. Olaydan önce ise, yaşamını yitiren Elif Kınacı ile olay günü Mardin'de olan kardeşi Aliye Azgın hakkında hala koruma kararı bulunduğu belirlendi.
 
Avukat: "Koruma kararı kağıt üzerinde" 
 
Öldürülen Elif Kınacı ve Semra Azgın ile olay günü sınav için Mardin'de bulunan Aliye Azgın ve Hatice Katırcıoğlu'nun avukatlığını yapan Metin Kınacılar, koruma kararının kağıt üzerinde kalmasına tepki gösterdi.
 
Ablalarını öldüren Hayri Azgın hakkında kardeşlerinin 58 kez suç duyurusunda bulunduğunu anlatan Metin Kınacılar, şöyle konuştu:
 
"Hayri Azgın çalışmayı sevmeyen, geçimini kardeşlerinin üzerine kurmuş birisi. Olay günü diğer 2 kız kardeş sınav için Mardin'de olduğu için kurtuldu, yoksa onlar da cinayete kurban gidebilirdi. Tüm kardeşler hakkında mahkemenin verdiği koruma kararları var. Maalesef koruma kararının ne anlama geldiğini bir avukat olarak ben çözemiyorum.
 
Bu koruma kararının uygulanması noktasında çalışma yapılması lazım. Özellikle ölüm tehdidi alan kişinin can güvenliği sağlanmalı. Fakat günümüzde verilen koruma kararı sadece kağıt üzerinde. Gidip mahkemeye başvuruyorsun, sana bir kağıt veriyorlar ve 'korunuyorsun' diyorlar. Kağıt üzerinde kalan bu hikayeyi artık kaldırmamız lazım. Her gün kadınlar öldürülüyor ve neredeyse hepsinin mahkemeden koruma kararı aldığını görüyoruz. Bu sistemin artık değişmesi ve yaşam hakları ellerinden alınan kadınlar için önlem alınması gerekiyor." 19.12.2015

Cinsel saldırı davasında savcıdan örnek mütalaa, hakimden emsal karar