Cinsel saldırı davasında savcıdan örnek mütalaa, hakimden emsal karar
19.12.2015
Geçtiğimiz Ağustos ayında Büyükçekmece'de gerçekleşen bir cinsel saldırı olayı mahkemeye taşındı. Kısa zamanda sonuçlanan davada savcı nitelikli cinsel saldırı suçundan indirim talep etmeksizin ceza talep ederken mahkeme mütalaaya harfiyen uydu.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Büyükçekmece’de A.S. adlı genç kadın yurtta kalırken tanıdığı bir çalışan tarafından cinsel tacize uğramıştı. Sanık, genç kadını hem hürriyetinden yoksun bırakıp hem de vücut bütünlüğüne karşı işlediği suçlardan dolayı cezalandırıldı.

 
17 Aralık Perşembe günü Bakırköy Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanık hakkında savcı, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüsten 6 yıl, kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçundan 3 yıl hapis cezası talep etti. Hiçbir indirimin istenmediği mütaalada mahkeme heyeti de bu doğrultuda karar verdi.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahil olduğu bu davada avukat Nimet Karabulut’un değerlendirmeleri ise şu şekilde oldu:
 
Bu davada tüm taleplerimiz yerine geldi. Söz konusu suça dair hiçbir indirimin uygulanmaması gerektiğini ifade etmiştik. Mahkemeden örnek bir karar çıktı.21.12.2015

"Boşanmalar yüzde 0,7 artarken, kadın cinayetleri yüzde 1400 artmış"