Hindistanlı kadın kardeşlerimizin yanındayız
21.12.2015
Hindistan'da 2012'de dünyayı ayağa kaldıran toplu cinsel saldırı davasının en küçük faili, üç yıl ıslah evinde tutulduktan sonra protestolara rağmen serbest kaldı. Kadın örgütleri kararı protesto ediyor.

 2012′de Yeni Delhi’de cinsel saldırıya uğrayan ve öldürülen 23 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi için Hindistan'da eylemler devam ediyor. Davasının failerinden birinin serbest kalmasına ise kamuyou tepki göstererek, büyük protestolar düzenledi.

Suçun işlendiği zaman reşit olmaması nedeniyle adı açıklanmayan mahkumun serbest bırakılmaması için yapılan girişimler sonuçsuz kaldı. Üç yıl ıslah evinde yatan suçlulardan biri serbest bırakıldı.

Ölen kızın ailesi mahkumun serbest kalmasını protesto etti

Diğer 4 mahkum hakkında verilen idam cezası temyiz aşamasında. Mahkumlardan biri ise hapiste öldü.

Genç kızın babası BBC'ye yaptığı açıklamada, "Son nefesimi verinceye kadar, hayattaki tek amacım kızım için adalet sağlamak olacak." dedi. 

Söz konusu toplu suçla ilgili olarak toplam 8 kişi tutuklandı.

Polisin olayı ele alma biçimi, olayı protesto edenler arasında büyük öfke yarattı. Faileri karşı sert önlemler alınması talep ediliyor.

Yasalar Dünyanın her yerinde kadınların hayatını kurtarabilir

Türkiye'deki gibi Hindistanlı kadınların da durumu benzer. 18 yaşından küçük olduğu için failin serbest bırakılmasının ardından protestolara mahkeme şöyle cevap verdi: "vatandaşların kaygılarını paylaştığını, ancak yasalar elini kolunu bağladığı için bu konudaki başvuruyu kabul edemeyeceğini" açıkladı.

Yasaların ne kadar önemli olduğu, sadece Türkiye'de değil Hindistan'da da bu kadın cinayetiyle gündeme geldi. Yasal boşluklar Hindistan'da da aynı Türkiye'deki gibi "cezasızlığa" neden oluyor. Bu cezasızlık kadın cinayetlerinde ciddi artışın en önemli sebebi.

Hindistan'daki kadın kardeşlerimizin yanındayız

Hindistan'daki kadın kardeşlerimizin mücadelesi; bizim mücadelemizdir. Yaşam hakkı için mücadele eden Hindisanlı kadınlar yalnız değildir!

 

 
21.12.2015

"Boşanmalar yüzde 0,7 artarken, kadın cinayetleri yüzde 1400 artmış"